ВиВ Изоматик внедрява система за управление на инсталация за обезводняване на утайките в ПСОВ Равда
12.09.2016, Брой 3/2016 / Фирмени статии / Води
ВиВ Изоматик изпълнява системата за управление на съоръженията за обезводняване на утайките в ПСОВ Равда, съобщиха за сп. Екология & Инфраструктура от офиса на компанията. Технологичните съоръжения в инсталацията включват две винтови преси тип C-press на Andritz Separation и две системи за подготвяне на полимер тип Easypure на Lutz-Jesco.
Инсталацията за обезводняване е последната в цикъла за пречистване на отпадъчните води. Утайките постъпват в нея, след като са престояли определено време в метан-танкове и са претърпели процес на анаеробно разлагане, при който от тях се извлича газ метан, за да се използва като гориво. Постъпващите утайки са в течно състояние, с примеси от твърди неразтворени частици.
В инсталацията за обезводняване утайките се смесват с определена доза полимер, подготвен от системите Easypure. Полимерът спомага за свързването на малките твърди частици от утайките в по-големи агломерати. За улесняване на контакта между полимера и утайката и за ускоряване на химичната реакция между тях, двете вещества се смесват в динамичен флокулатор, където дозираната смес се разбърква механично.
Така заготвената смес, вече в доста по-твърд вид, постъпва в C-пресата, където се притиска към периферията на ситно перфориран метален цилиндър посредством централно разположен в него винт. Натискът се увеличава в посока от входа към изхода на пресата, така че водата от сместа се отцежда през дупките на цилиндъра.
На изхода на пресата се отделя твърд отпадък, който се отвежда до площадка за съхранение чрез винтов транспортьор. Твърдият отпадък може да бъде оползотворен като почвен подобрител, а отделената при процеса вода, която вече не съдържа твърди частици, се връща за повторно третиране.
“Изпълняваните от ВиВ Изоматик дейности в рамките на проекта включват: електротехническо проектиране на системата за управление; производство на шкафовете за автоматично и ръчно управление; програмиране на контролера за управление на системата в ръчен и автоматичен режим – по предварително зададени програми за управление; конфигуриране на операторския интерфейс за системата, както и въвеждането й в експлоатация.
За изпълнение на задачата са използвани управляваща апаратура Phoenix contact – контролер ILC 171 от серията Inline със съответната периферия, пускова и защитна апаратура на GE Industrial Solutions и Lovato Electric, монтирани в стоящи шкафове TS8 и стенни табла AE, произведени от Rittal.
Контролерът има зададени автоматични програми за управление на съоръженията, като операторът избира програмата, по която да работят те. Наличен е и базов контролен панел, с помощта на който операторът задава необходимите параметри за работа и получава оперативни сигнали и статистическа информация за системата.
За операторския интерфейс се използва вграденият в контролера уеб сървър. Конфигурирането на визуализацията се прави със свободно достъпна версия на софтуера WebVisit на Phoenix contact. Конфигурираната визуализация може свободно да се отвори и от компютър с Internet Explorer или друго подобно приложение в рамките на обекта.
Управляващият контролер комуникира със SCADA на обекта, за да предостави детайлна информация за съоръженията на горното ниво за управление и мониторинг и да получи необходима за работата на системата информация. Контролерът поддържа дистанционен инженерен достъп за оnline мониторинг на работата и сигналите му, и за корекция в параметрите му с помощта на софтуера PCWorx на Phoenix contact”, разказват от ВиВ Изоматик.
“Компанията разработва и внедрява подобни системи за ВиК сектора, използвайки управляващата апаратура Phoenix contact, пускова и защитна апаратура на GE Industrial Solutions и Lovato Electric - водещи фирми в областта на електротехниката и автоматизацията”, допълват те.