Община Русе и Топлофикация Русе подписаха договор за нова сепарираща инсталация
18.12.2013, Брой 4/2013
Договорът за изграждане на нова сепарираща инсталация в Топлофикация Русе бе подписан от кмета на Русе Пламен Стоилов и изпълнителния директор на дружеството Георги Недев в средата на ноември т. г.
Инсталацията ще събира и обработва битови отпадъци, образувани на територията на общините Русе, Ветово, Иваново, Сливо поле и Тутракан. След реализирането на съоръжението ще се постигне подготовка за повторна употреба и рециклиране на отпадни материали, включващи хартия и картон, метал, пластмаса и стъкло от домакинствата и подобни отпадъци от други източници и ограничаване на количеството депонирани биоразградими битови отпадъци. Най-късно в края на декември 2015 г. инсталацията трябва да е въведена в експлоатация.
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ ПО ТЕМАТА
Община Търговище с проекти за третиране на строителни, едрогабаритни и опасни отпадъци
През 2017 г. общината въвежда в експлоатация площадка за компостиране по открит способ, на която постъпват растителни отпадъци от поддръжката на паркове, градини и др. Инсталацията е с капацитет 5000 т/год. и е разположена на площ от 5000 кв. м в индустриалната зона. Стойността на площадката възлиза на над 1 млн. лв.
За екологичните проекти в община Търговище - отличена в конкурса ЕКООБЩИНА 2016 в категорията "Устойчиво управление на отпадъците" за градове над 10 000 жители, четете в репортажа.
Венета Тенчева: На територията на община Хасково се изгражда Регионален център за третиране на неопасни отпадъци
Началникът отдел Екология в община Хасково говори за основните компоненти на действащата система за управление на отпадъците - събиране, транспортиране, оползотворяване и/или обезвреждане.
Oбщина Плевен, инж. Павлина Иванова: Изгражда се регионална система за управление на отпадъците в регион Плевен
Началникът отдел Екология в община Плевен разказва за реализацията на проекта за изграждане на системата за екологосъобразно обезвреждане на битовите отпадъци, генерирани на територията на региона.
Генерирането на електронни отпадъци нараства 5 пъти по-бързо от рециклирането им
През 2022 г. са генерирани рекордните 62 милиона тона електронни отпадъци, което е ръст от 82% спрямо 2010 г. Според прогнозите се очаква допълнителен ръст от 32%, до 82 милиона тона до 2030 г. Това са пропилени стратегически ценни ресурси на стойност милиарди долари. Понастоящем само 1% от потребностите от редкоземни елементи се посрещат чрез рециклирането на електронни отпадъци.
Възможно ли е рециклирането на батерии за електромобили в индустриален мащаб?
Производителите на електромобили и батерии за тях вече могат да рециклират употребяваните и дефектните батерии в индустриален мащаб чрез лазерна технология на TRUMPF, която бе представена премиерно по време на водещото търговско изложение за батерийни технологии Battery Show Europe 2024, състояло се през юни в Щутгарт
ЕП прие нови правила за редуциране, повторно използване и рециклиране на опаковки
Евродепутатите искат да се забранят много тънките пластмасови торбички за пазаруване (с дебелина под 15 микрометра), освен ако употребата им не е наложителна поради хигиенни причини или не се използват като първична опаковка за насипни храни с цел да се предотвратят загубите на храна. Те предлагат също силно да се ограничи употребата на определени опаковки за еднократно ползване, като миниатюрните опаковки за тоалетни продукти в хотелите и фолиото за опаковане на куфари по летищата.
Влезе в сила нов регламент за батериите и негодните за употреба батерии
В обхвата на регламента на Европейския парламент и на Съвета попадат всички батерии, включително всички негодни за употреба портативни батерии, акумулаторни батерии за електрически превозни средства, индустриални батерии, стартерни акумулаторни батерии (използвани предимно за превозни средства и машини) и батерии за леки транспортни средства (напр. електрически велосипеди, електрически мотопеди, електрически скутери).
Внедряват дигитално управление на битовите отпадъци в Мездра
Системата функционира и събира данни от няколко седмици, като се предвижда да обхване всички съдове в Мездра и да следи детайлно количеството отпадъци в тях.
ЕП одобри включването на инсинераторите за битови отпадъци в Европейската схема за търговия с емисии
С включването на инсинераторите в ETS компаниите ще са задължени да закупуват емисионни кредити за всеки тон въглероден диоксид, който те отделят при третиране на битови и промишлени отпадъци. Очаква се този допълнителен разход да насърчи предотвратяването на генерирането на отпадъци и рециклирането им, което ще стане по-конкурентоспособно от изгарянето.
Как се отразява пандемията върху сектор Отпадъци в Европа?
Съгласно насоките на Световната здравна организация и други здравни институции отпадъците от заразени с COVID-19 лица, карантинирани у дома, трябва да се смятат за опасни (инфекциозни) и да се обезвреждат като такива. На практика обаче в много европейски държави от местните власти се изисква тези отпадъци да се третират като смесени битови отпадъци, за които се прилагат специфични мерки за безопасност при събирането им.
Подземни системи за събиране на отпадъци
Подземните системи могат да функционират или като отделни събирателни пунктове, или могат да включват система за автоматично вакуумно събиране (AVAC), чрез която отпадъците пневматично се транспортират до централизирано съоръжение за последваща обработка