Наредба за управление на строителните отпадъци и за влагане на рециклирани строителни материали
01.08.2013, Брой 2/2013 / Стандарти / Отпадъци
В края на миналата година влезе в сила Наредбата за управление на строителните отпадъци и за влагане на рециклирани строителни материали.
С наредбата се регламентират предотвратяването и ограничаването на замърсяването на въздуха, водите и почвите, както и ограничаването на риска за човешкото здраве и околната среда в резултат на третирането и транспортирането на строителните отпадъци (СО), както и създаването на екологосъобразна система за управление и контрол на дейностите по събиране, транспортиране и третиране на СО.
В документа са посочени изискванията за влагане на рециклирани строителни материали в строителството и изискванията за управление на СО в процеса на строителство и премахване на строежи.
Целта на наредбата е да се предотврати и минимизира образуването на СО; да се насърчи рециклирането и оползотворяването на СО; да се увеличи употребата на рециклирани строителни материали и да се намали количеството на депонираните СО.
Наредбата се прилага за отпадъците от строително-монтажни работи, независимо от категорията на строежа, съгласно чл. 137 ал. 1 от ЗУТ, за отпадъците от разрушаване на строежи и за рециклирани строителни материали. Отношението и дейността към отпадъците се подчинява на определен приоритетен ред, като се започне от ограничаване създаването на строителни отпадъци и се премине през повторна употреба, рециклиране и енергийно използване.
Най-важният момент в нея е въвеждането на разделно събиране на строителните отпадъци при строеж и деконструиране на сгради. В нормативния документ е посочено, че ""при извършване на СМР и премахване на строежи задължително се разделят по вид и се предават за последващо материално оползотворяване строителни отпадъци в количества"" по определени лимити.
Това се осъществява чрез подготовка и изпълнение на План за управление на строителните отпадъци (ПУСО) на обекта. Планът не се прилага при разрушаване на сгради с РЗП по-малка от 100 кв.м, при реконструкция и основен ремонт на строежи с РЗП по-малка от 500 кв. м, при строеж на сгради с РЗП по-малка от 300 кв. м.
Наредбата определя количества за отделните дейности и видове отпадъци от строителството. За пътища и железопътни линии те са 80%.
При строежи или разрушаване на сгради трябва да се реализират разделно събиране на 85% бетон и 70% тухли, Management of construction waste and use of recycled building materials decreeкеремиди и фаянсови плочки. Процентът е още по-висок при желязото и стоманата – 90%. Списъкът на строителни материали е дълъг и по кодове.
При строежа на магистралите се търси постигане на 80% повторна употреба на асфалтови и принадлежащите инертни материали от основния път.
В наредбата са въведени задължения за влагане на рециклирани строителни материали в строежи, финансирани с публични средства в количества: за строителство на сгради – 2%; за строителство на пътища – 10%; за ремонт на пътища – 3%; за други строежи от техническата инфраструктура – 8%; за обратни насипи – 10% подготвени строителни отпадъци.
Нормативният документ регламентира и минималните изисквания към системата за производствен контрол при рециклирането на СО. Така например операторът на площадката трябва да разработи, внедри и поддържа система за производствен контрол в съответствие с дейностите, които се извършват на площадката и с декларираните технически спецификации (БДС, БДС ЕN, БТО), по които се произвеждат строителните продукти.
В случай че на площадката се произвеждат продукти от оползотворени СО, операторът на площадката за подготовка за оползотворяване и/или рециклиране трябва да създаде и да поддържа и система от техническа документация съгласно изискванията на Регламент (ЕС) 305/2011 г. на Европейския парламент и на Съвета от 9 март 2011 г. за определяне на хармонизирани условия за предлагането на пазара на строителни продукти и за отмяна на Директива 89/106/ЕИО на Съвета.
Площадката задължително трябва да притежава спецификация на приеманите отпадъци, в която подробно са записани изискванията към отпадъците, които могат да бъдат приемани (незамърсени бетонни и стоманобетонни късове, разделно събрани керамични фракции, състоящи се от керемиди и тухли, асфалтобетон от реконструкция и основен ремонт на пътища, скални материали от основни и подосновни пластове на пътища и др.)
В задълженията на оператора на площадката е включено и създаване и поддържане на процедури за обучение на целия персонал.