ИАОС стартира нов проект за мониторинг на води
22.05.2017, Брой 3/2017
Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) започва нов проект на стойност над 5 млн., в рамките на който ще се извършва мониторинг на 12 нови органични вещества във води, седименти и биота. За целта ще бъде закупена прецизна измервателна апаратура, с която ще се оборудват лабораториите на агенцията в София, Пловдив, Стара Загора, Враца, Велико Търново, Монтана, Плевен, Русе и Шумен. В рамките на проекта ще бъдат разработени и методи за пробоподготовка и анализ в съответствие с изискванията на БДС EN ISO/IEC 17025:2006.
“Контролът на качеството на околната среда се засилва с всяка изминала година. ЕК увеличава своите изисквания по всички показатели – увеличават се замърсителите, които трябва да се наблюдават в държавите членки. Сега можем да купим необходимото оборудване и да разработим методи за анализ на тези специфични вещества”, обясни Теодор Панев, изпълнителен директор на ИАОС.
Инвестицията се реализира по Оперативна програма “Околна среда 2014-2020 г.”. Вземането на проби и изследването им ще започнат в края на 2018 г. Тогава ще се установи дали тези замърсители присъстват в повърхностните и подземните води у нас. Апаратурата ще позволи и установяването на трансгранични замърсявания.
Проектът ще подпомогне ИАОС при изпълнение на изискванията на Рамковата директива за водите 2000/60/ЕС, изпълнението на Плановете за управление на речните басейни 2016-2021 г. и програмата за мониторинг от Транснационалната мониторингова мрежа в рамките на Конвенцията за опазване на р. Дунав и на нейни притоци (TNMN).
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ ПО ТЕМАТА
ИАОС, Валери Серафимов: Важно е да осигурим достъп до достоверна и навременна информация за околната среда
Директорът на дирекция “Мониторинг и оценка на околната среда” в ИАОС представя функциите, отговорностите и приоритетните цели на агенцията.
Технологии за термично оползотворяване на утайки от ПСОВ
Рециклиране на отработени масла
Предотвратяване на замърсяването на почвата
Всеобщото замърсяване на околната среда, въздуха и водите естествено рефлектира и в замърсяване на почвите. В почвата попадат течни и твърди замърсители от бита, промишлеността и селското стопанство.
БАВ, инж. Иван Иванов: Усилията трябва да се насочат към по-добро регулиране на сектора
Председателят на Българската асоциация по водите (БАВ) дава своята оценка за стратегията за развитие и управление на водоснабдяването и канализацията в Република България 2014-2023 г.
Екологични проекти на община Пловдив
Изграждане на екологична инфраструктура в община Бургас
Develiot, Мирослав Гечев: Даваме на клиентите си възможността да използват силата на данните
Главният изпълнителен директор и съосновател на Develiot проследява развитието на стартиращата компания и представя иновативните й разработки за мониторинг на качеството на въздуха и на водни системи.
Ecomondo 2018 демонстрира тенденциите в опазването на околната среда
За поредна година представител на водещото издателство за специализирана техническа периодика TLL Media имаше възможността да посети мащабното събитие и да се запознае отблизо с представените иновативни решения за събиране, транспортиране, третиране и оползотворяване на отпадъци, мониторинг на води, въздух и почви, ремедиация на замърсени терени и др.
IoT технологии в третирането на води
Внедряването на иновативни технологии като интернет на нещата, облак-базирана виртуализация и моделиране на данните в областта на пречистването както на питейни, така и на отпадъчни води, се превръща във все по-голяма необходимост. Какви са ползите за ВиК операторите от прилагането на тези решения и как те могат да променят сектора изцяло, може да разберете от статията.
Ecomondo 2017 представи реални примери за кръгова икономика
Тази година водещото специализирано изложение представи шест тематични области с акцент върху отпадъците и ресурсите. В 14 различни зали бяха представени технологии и машини за обработка на отпадъци, системи и контейнери за всякакъв вид отпадъци, оборудване и превозни средства за събиране и транспортиране, машини и оборудване за преместване и повдигане, както и редица решения за оползотворяване на материали. За всичко това, както и за богата съпътстваща програма от конференции и награди, разказва репортажът на Елеонора Еленкова.