ЕП прие проектозакон за увеличаване процента на рециклирани отпадъци
30.03.2017, Брой 2/2017 / Бизнес / Отпадъци
Европейският парламент прие нов проектозакон, съгласно който делът на рециклираните отпадъци трябва да достигне 70% до 2030 г. Евродепутатите предлагат и ограничаване на депонираните отпадъци до 5%, както и редуциране на хранителните отпадъци с 50%. Предстои ЕП да обсъди проектозакона със Съвета на министрите.
Според документа, до 2030 г. 70% от битовите отпадъци трябва да бъдат рециклирани или подготвени за повторна употреба, докато ЕК предложи процентът да е 65. За материалите за опаковки, като хартия и картон, пластмаса, стъкло, метал и дървесина, евродепутатите предлагат цел от 80% до 2030 г. с междинни цели за всеки материал за 2025 г.
Проектозаконът ограничава дяла на депонираните отпадъци до 10% до 2030 г. От ЕП предлагат този процент да бъде намален до 5 с възможност за петгодишна отсрочка при определени условия за държави членки, които през 2013 г. са депонирали повече от 65% от битовите си отпадъци. Количеството на хранителните отпадъци в ЕС се оценява на 89 млн. тона, или 180 кг на човек годишно. Евродепутатите предлагат залагане на цел за редуцирането им с 30% до 2025 г. и с 50% до 2030 г. в сравнение с 2014 г.
По данни на ЕП през 2014 г. в Австрия, Белгия, Дания, Германия, Холандия и Швеция практически не са депонирани битови отпадъци, докато Кипър, Хърватска, Гърция, Латвия и Малта все още изпращат три четвърти от отпадъците си в депа. Въпреки че управлението на отпадъци в ЕС се е подобрило в значителна степен през последните десетилетия, почти една трета от тях все още се депонират, а по-малко от половината се рециклират или компостират.
От Парламента коментират, че оптимизирането на дейностите с отпадъците ще донесе ползи за околната среда, климата, човешкото здраве и икономиката. Направените предложения от ЕП подсилват разпоредбите на ЕС по отношение предотвратяване генерирането на отпадъци, разширената отговорност на производителя, задълженията за докладване и методите за изчисляване на целите.
Рекултивация на депа
С появата на нови, по-екологосъобразни и ресурсно ефективни технологии за обезвреждане, процентът на отклоняваните от депата отпадъци нараства все повече. В резултат на това, както и на запълване на капацитета им, тези съоръжения следва да бъдат закрити и рекултивирани. Какви са основните етапи при закриване на депа за битови отпадъци? Статията представя спецификите при изграждане на изолиращ екран, управление на инфилтрата и сметищния газ.
Веолия,Фредерик Фарош: Концепцията на ЕКООБЩИНА съвпада с фирмената ни философия
Директорът на Веолия за България споделя мнението си за това по какъв начин провеждането на инициативи като конкурса ЕКООБЩИНА подпомага общините и предствя някои от екологичните практики от дейността на компанията.
Община Костенец планира изграждането на депо за производствени отпадъци
В плановете за развитие на екологичната политика на община Костенец е изграждането на пречиствателна станция в град Костенец, на модулни пречиствателни станции за третиране на отпадъчните води от с. Костенец и с. Пчелин, депо за производствени отпадъци. Общината предвижда и други мерки като корекция на реките в горския фонд, изграждане на каменни прагове, залесяване и озеленяване, ландшафтно оформяне на пътищата и др.
Технологии за рециклиране на електрическо и електронно оборудване
Тъй като този вид отпадъци съдържат ценни и редки метали, както и потенциално опасни вещества, отговорното им управление включва на първо място повторна употреба на все още функциониращите устройства, поправка на повредените, извличане на електронните компоненти, рециклиране и обезвреждане.
Управление на емисии от съхранение
Емисиите от съхранение могат да се отделят при нормални експлоатационни условия (включително при внасяне и изнасяне на веществата от резервоара, както и при почистване) или при инциденти и аварии. Те могат да бъдат газообразни, течни, шумови или отпадъци.
Емисиите в атмосферата от съхранението на течности и втечнени газове могат да бъдат и: в резултат на дишането на резервоара, дължащо се на разширяване на парното пространство поради повишаване на температурата; фугитивни емисии от фланцови уплътнения, фитинги и помпи; или отделящи се при пробовземане.
Международно събитие за управление на отпадъците и рециклиране - от 7 до 9 март в София
Ще бъдат демонстрирани малки и микро биогаз инсталации за оползотворяване на място на отпадъците от ферми, земеделски производства, хранително-вкусова промишленост и всички останали индустриални сектора, образуващи биоразградими отпадъци. Ще може да се видят и високо ефективни системи за компостиране и за производство на биогаз от биоразградимата част от твърдите битови отпадъци на общините.
Kонцепцията за кръгова икономика в Европа
Преходът към кръгова икономика се основава на три стълба: ползи за околната среда, особено по отношение на ограничаване на въздействието върху нея и намаляване използването на ресурси; спестяване на разходи от понижените нужди от природни ресурси; и създаване на нови пазари, предоставящи допълнителни икономически ползи от кръгови практики, например по отношение на създаването на работни места или подобряване на благосъстоянието.