Зелена заетост е необходима на страната показва проучване на Клийнтех България

28.02.2014, Брой 1/2014

 

98,7% от българските студенти, изучаващи “зелени” специалности, считат за изключително важно компанията, в която ще работят, да развива екологични и енергийно ефективни политики. Това показват данни от специално проучване, проведено от Клийнтех България по темата за “зелената” заетост в десет висши учебни заведения.

През 2013 г. се проведе и първото по рода си събитие “Зелена кариера”, което срещна студенти с компании от различни сектори и представи професионалните възможности в сферата на енергетиката, устойчиво строителство и архитектура, корпоративна социална отговорност, чисти технологии и иновации, околната среда, управление на отпадъци,производство и реализация на зелени продукти и услуги и др.

На събитието бяха представени и седем “зелени” магистърски програми в различни български университети, като възможност за по-задълбочено обучение по тези теми.

 

 

ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ ПО ТЕМАТА

Дългогодишен експертен опит в реализацията на мащабни проекти във водния секторФирмени статии

Дългогодишен експертен опит в реализацията на мащабни проекти във водния сектор

Поемайки предизвикателствата на нови проекти, компанията се стреми да следва световните норми в опазването на околната среда, както и тенденциите за енергийна ефективност и екологична целесъобразност на работа.

Ехнатон е надеждният доставчик на широка гама услуги и продукти за водния секторФирмени статии

Ехнатон е надеждният доставчик на широка гама услуги и продукти за водния сектор

Ехнатон помага на клиентите си да намалят водния си отпечатък чрез оптимизиране на процесите и мониторинг, което същевременно води до генериране на значителни икономии на енергия и понижена консумация на химикали.

Ecomondo и Key Energy 2022 отбелязаха рекордна посещаемостБизнес

Ecomondo и Key Energy 2022 отбелязаха рекордна посещаемост

Тазгодишните издания на организираните от Italian Exhibition Group (IEG) изложения Ecomondo и Key Energy в Римини приключиха с 41-процентен ръст на посещаемостта в сравнение с 2021 г. и 15-процентен ръст спрямо рекордната по този показател 2019 г.

ГБИТК организира онлайн конференция за устойчиво отопление и охлаждане с участие на германски фирмиСъбития

ГБИТК организира онлайн конференция за устойчиво отопление и охлаждане с участие на германски фирми

Програмата на онлайн конференцията включва и разглеждане на предизвикателствата пред топло- и студоподаването в България и перспективите за тяхното развитие в контекста на декарбонизацията на отоплителния сектор.

Ecomondo 2019 събра 1300 изложители от 30 страниБизнес

Ecomondo 2019 събра 1300 изложители от 30 страни

Събитието бе посетено също и от 520 италиански и чуждестранни журналисти, сред които по традиция бе и редактор от екипа на водещото издателство за специализирана техническа периодика TLL Media

BREEAM – първият метод за устойчиво строителствоСтандарти

BREEAM – първият метод за устойчиво строителство

REEAM (BRЕ Environmental Assessment Method) е водещият и е най-широко използван метод за измерване на въздействието на сградите върху околната среда. В света има над 110 000 сертифицирани сгради и над половин милион регистрирани за сертифициране.

Екологични оценки на сградиСтандарти

Екологични оценки на сгради

Предпоставка за устойчиво строителство и повишена пазарна стойност    Все повече бизнеси осъзнават предимствата от обитаването на ""зелени"" сгради като елемент от общата им стратегия за устойчиво развитие. Стъпка в тази посока са и нарастващите изисквания към сградите в европейското законодателство и нормативите в отделните държави, с което се цели да се подходи отговорно към опазването на околната среда.

Загорка изгражда зелен склад за готова продукция в Стара ЗагораБизнес

Загорка изгражда зелен склад за готова продукция в Стара Загора

В края на месец ноември 2011 г. с официална церемония започна изграждането на нов склад за готова продукция в Пивоварна Загорка в Стара Загора.

ЕС предлага нови директиви за замърсяването на въздуха и третирането на градски отпадъчни водиБизнес

ЕС предлага нови директиви за замърсяването на въздуха и третирането на градски отпадъчни води

Само по себе си замърсяването на атмосферния въздух води до преждевременната смърт на 300 000 европейци всяка година. Според Комисията предложените нови правила ще редуцират смъртността в резултат от нивата на основния замърсител фини прахови частици 2,5 (ФПЧ2,5), надвишаващи тези в насоките на Световната здравна организация (СЗО), с над 75% за десет години.

Пътният транспорт и битовото отопление продължават да са водещите замърсители на въздуха в ЕСБизнес

Пътният транспорт и битовото отопление продължават да са водещите замърсители на въздуха в ЕС

Пътният трафик е основен източник на замърсяване на атмосферния въздух в Западна и Северна Европа, като 6 държави (Австрия, Дания, Финландия, Нидерландия, Португалия и Обединеното кралство) го посочват като единствена причина за регистрираните превишения

Нови екологични норми за химическата индустрия в ЕСБизнес

Нови екологични норми за химическата индустрия в ЕС

Освен нови норми за емисиите на летливи органични съединения (ЛОС), предложението въвежда и нов подход, подкрепен от управленска система за предотвратяване, редуциране и количествено определяне на дифузните емисии (например течове от оборудване). Това се счита за съществен напредък, тъй като понякога дифузните емисии съставляват до 90% от общите емисии, генерирани от химическите заводи.

Значително подобрение на качеството на въздуха в Европа през последното десетилетиеБизнес

Значително подобрение на качеството на въздуха в Европа през последното десетилетие

Мерките за ограничаване на разпространението на коронавируса, въведени в повечето европейски държави през пролетта на 2020 г., са довели до значително ограничаване на емисиите на атмосферни замърсители най-вече от пътния транспорт, авиацията и международното корабоплаване.

Генерирането на електронни отпадъци нараства 5 пъти по-бързо от рециклирането имБизнес

Генерирането на електронни отпадъци нараства 5 пъти по-бързо от рециклирането им

През 2022 г. са генерирани рекордните 62 милиона тона електронни отпадъци, което е ръст от 82% спрямо 2010 г. Според прогнозите се очаква допълнителен ръст от 32%, до 82 милиона тона до 2030 г. Това са пропилени стратегически ценни ресурси на стойност милиарди долари. Понастоящем само 1% от потребностите от редкоземни елементи се посрещат чрез рециклирането на електронни отпадъци.

Контейнерна инсталация за анаеробно третиране превръща отпадъчни ферментационни продукти в биогазВнедрено

Контейнерна инсталация за анаеробно третиране превръща отпадъчни ферментационни продукти в биогаз

Инсталацията е ситуирана в с. Димитриево, община Чирпан, като изграждането й е резултат от съвместните усилия и създадено съдружие между ЗП "Мария Степанчева", енергийна компания Ем Джей Енерджи и Сдружение "Клъстер зелена синергия"

Внедряват дигитално управление на битовите отпадъци в МездраВнедрено

Внедряват дигитално управление на битовите отпадъци в Мездра

Системата функционира и събира данни от няколко седмици, като се предвижда да обхване всички съдове в Мездра и да следи детайлно количеството отпадъци в тях.

Кои са актуалните тенденции при управлението на отпадъциТехнически статии

Кои са актуалните тенденции при управлението на отпадъци

Производителите на оборудване разработват иновативни решения като роботизирани рециклиращи машини, които сортират отпадъците чрез алгоритми, включващи изкуствен интелект, дронове, следящи депата и измерващи качеството на въздуха около тях и много други.


 

Уеб дизайн от Ей Ем Дизайн. Списание Екология & Инфраструктура. TLL Media © 2024 Всички права запазени. Карта на сайта.

Top