Завод за преработка на отпадъци на Екобулпак
22.03.2012, Брой 1/2012 / Технически статии / Отпадъци
Заводът за предварително третиране и рециклиране на отпадъци на Екобулпак се намира в кв. Филиповци, гр. София. Официално е открит през месец май 2008 г. Общата площ на завода е 11 000 кв. м. Върху нея са изградени две халета с площ по 1500 кв. м, в които са разположени две инсталации за обработка на отпадъци – инсталация за сортиране на хартия, пластмаса, метали и инсталация за сортиране и рециклиране на стъкло. Освен тях, на територията на завода е разположено и хале с площ от 750 кв. м за складиране на балираните рециклируеми материали преди експедиция; административна сграда с прилежащи офиси и помещения за работниците, сервизни помещения /бани, помещения за почивка и столова/, ремонтна работилница, лаборатория за готовата продукция и др. Обектът е обезпечен с необходимата инфраструктура, електрификация, ВиК, противопожарна инсталация, паркинг, охрана. Първоначалната инвестиция в завода е в размер на 10 млн. лв.
В завода постъпват за сортиране отпадъци от контейнерите за разделно събиране от обслужваните от Екобулпак 10 района в София: Витоша, Възраждане, Изгрев, Илинден, Красна поляна, Лозенец, Надежда, Сердика, Слатина, Банкя, а също така и отпадъците от цветните контейнери в община Костинброд. Освен това, в завода ежедневно се третират и битови отпадъци, съгласно сключен договор със Столична община.
Годишният капацитет на инсталацията за преработка на стъклени отпадъци е 40 000 тона. Инсталацията за сортиране на хартия, пластмаса и метали може да обработва над 120 000 тона годишно.
Проектът и инженерингът, както и основните машини и софтуера на инсталацията за преработка на стъкло, са на австрийската фирма Биндер+Ко. Конструкцията и транспортните ленти са от български производители. Инсталацията за сортиране на хартия, пластмаса, метали е изпълнена по задание и проект на Екобулпак, като е ползван максимално чужд опит. Производители на конструкцията, транспортните ленти, ел. оборудване и управление, вентилация са изцяло български фирми. Инсталираната пресата е закупена от немската фирма Престо.
Сепарирането на отпадъците има за цел отделяне на оползотворимите компоненти като хартия, пластмаси, метали, стъкло от общия поток отпадъци и подготовката им за рециклиране.
Инсталацията за сортиране на хартия, пластмаса, метали
е разположена в хале с размери 60х24 м и височина 9 м, изградено от стоманена конструкция, затворена с термоизолационни панели. В халето е обособено работно помещение с 22 поста за ръчно сепариране. То също е изпълнено като метална конструкция с дължина 33 м, ширина 6 м и височина 4 м, затворено с термоизолационни панели. В него е изградена вентилационна и климатична инсталация. Има и общообменна вентилация на цялото хале. Инсталацията се състои от 5 сектора: входящ сектор за разтоварване на отпадъка;сепарираща кабина; бункерно пространство за отсепарираните суровини; балиране на пластмаси, хартия и суровини за алтернативно гориво; склад за балирани рециклируеми материали.
С помощта на челен товарач отпадъците се подават към хоризонтален лентов транспортьор със захранващ бункер. Чрез наклонен лопатков транспортьор отпадъците се отвеждат към транспортна лента с дължина 33 м и ширина 1 м, върху която се разстилат и се разделят ръчно по фракции и по компоненти - пластмасови фолиa LDPE, РЕТ бутилки - бял цвят, РЕТ бутилки - цветни, твърди пластмаси РР, HDPE и РЕ бутилки, смесена хартия, велпапе, стъкло, черни и цветни метали, горими фракции - суровина за алтернативно гориво. От постовете сепарираните материали се събират в междинни депа - бункери. Чрез лентови и верижни транспортьори материалите се подават към пресата за балиране. Оформените бали се събират в склада за балирани рециклируеми материали, след което се извозват до съответните рециклиращи предприятия. Биологичният и неподлежащ на рециклиране отпадък се извозва и депонира на сметище.
Скоростта на подаващите и транспортиращи механизми може да се контролира чрез честотни регулатори с цел оптимизиране на процеса. Инсталацията е снабдена със стоп-блокировка с оглед безопасност на труда. Помощните машини и съоръжения, необходими за функциониране на сортиращата инсталация, включват фадроми, мотокари, преса, камиони, мултилифт и гондоли, кантар.
Инсталацията за сортиране и рециклиране на стъклени отпадъци
осигурява суровина с висока степен на чистота (99.99%), която се използва в предприятията за производство на стъклени опаковки. При преработката се получава еднороден по състав и размер стъклен материал, който не съдържа примеси от метал, керамика, пластмаса, хартия и др.
Производственото хале е с размери 60 х 24 м и височина 12 м. Изпълнено е като стоманена конструкция, затворена с термоизолационни панели. Капацитетът на инсталацията е 5 тона/час.
Приемането на отпадъците от стъкло се извършва в 3 бетонни бункера, разположени непосредствено в началото на инсталацията. Това дава възможност предварително материалът за рециклиране да се разделя на различни качества. Тук се извършва и първоначалното отделяне на едрите примеси. Посредством челен товарач материалът се зарежда във входящ бункер. Монтираното на неговия изход захранващо устройство автоматично поддържа зададения режим на инсталацията. От бункера материалът се подава към транспортна лента за извършване на ръчна инспекция - 2-ма работници отделят хартии, РЕТ примеси, дървен материал и др. Едрите метални примеси се отстраняват чрез електромагнитен сепаратор.
Посредством лентов транспортьор стъкленият материал се подава на резонансно сито. Неговото предназначение е да раздели материала на два потока – фракция с едрина до 50 мм и над 50 мм. Едрата фракция (над 50 мм) минава отново на ръчна инспекция, след което се обработва на валцова мелница за раздробяване. Следва преминаване през сито, което отделя едрите несмлени късове от оползотворяемата ситна фракция. Последната се връща в основния поток, а отстранените едри късове се отделят. Фракцията до 50 мм преминава през резонансно сито, след което се обработва на органичен сепаратор, който отделя примесите от органика и хартия. Следва преминаване през разпределящо вибросито, което отделя от основния поток фракцията с размер до 10 мм.
Годният за последваща обработка материал се подава към оптичен сепаратор - основната машина от инсталацията. Тук се отделят нежеланите примеси от керамика, пластмаси, камъни, порцелан и метали – всичко, което не е стъкло. Тук също е възможно и разделяне на стъкления материал по цветове.
В края на инсталацията са разположени бетонни бункери, които служат за складиране на готовата суровина предназначена за стъклопреработвателните предприятия. Готовата продукция за претопяване се транспортира чрез гондоли към краен преработвател.
Постовете за ръчно инспектиране по инсталацията са обособени като помещения, изградени от метална конструкция, покрита с термоизолационни панели. Работните пространства са с изградени вентилационна и климатична инсталация. Към инсталацията има включена и аспирационна система за обезпрашаване на процеса. Съоръжението е напълно автоматизирано - управлението му се осъществява от контролен пулт, като всички параметри се наблюдават постоянно. Работният режим на инсталацията се обезпечава само от 6 работни места на смяна. В производственото хале има и обособени работни помещения за лаборатория, механична- и електроработилница.
Екобулпак има изградени още 5 съоръжения за предварително третиране на отпадъците в Габрово, Пазарджик, Требич (София), Ямбол и Търговище.
Кои са актуалните тенденции при управлението на отпадъци
Производителите на оборудване разработват иновативни решения като роботизирани рециклиращи машини, които сортират отпадъците чрез алгоритми, включващи изкуствен интелект, дронове, следящи депата и измерващи качеството на въздуха около тях и много други.
Подходи за устойчивост в складове
Предвид климатичните промени и глобалното затопляне, всички индустриални сектори следва да направят стъпки в посока внедряване на зелени инициативи, като отрасълът на логистиката и веригите на доставка не е изключение.
Биоразградими и компостируеми пластмаси
Въпреки че биоразградимите и компостируемите пластмаси на практика са рециклируеми, в момента те не се рециклират до нови пластмасови материали. Те по-скоро се третират като примес при рециклирането на конвенционални пластмаси, в случай че са събрани съвместно.
Как се избира дозираща помпа за третиране на води?
Често за процесите по пречистване на питейни и отпадъчни води се използват диафрагмени или перисталтични помпи за дозиране на химикалите. В тези критични приложения е изключително важно дозиращото устройство да може прецизно да измерва количествата химикали така, че потребностите да бъдат посрещнати с висока точност, без да се стига до грешки. И двата вида са обемни помпи, но работните им принципи са изцяло различни. Кои от тях обаче биха били най-ефективни и надеждни?
Дигитални двойници във ВиК сектора
Чрез въвеждането на модел за хидравличните характеристики на системата и качеството на водата, който отразява настоящите условия, дигиталните двойници дават възможност за симулиране на събития като неизправности в тръбопроводната мрежа, спирания на електрозахранването, пожари, замърсявания и др.
Как се отразява пандемията върху сектор Отпадъци в Европа?
Съгласно насоките на Световната здравна организация и други здравни институции отпадъците от заразени с COVID-19 лица, карантинирани у дома, трябва да се смятат за опасни (инфекциозни) и да се обезвреждат като такива. На практика обаче в много европейски държави от местните власти се изисква тези отпадъци да се третират като смесени битови отпадъци, за които се прилагат специфични мерки за безопасност при събирането им.