Започна обновяването и доизграждането на канализационната и водоснабдителната системи в гр. Аксаково
17.12.2013, Брой 4/2013 / Проекти / Води
Стартираха дейностите по проект „Подобряване на градската инфраструктура за питейни и отпадъчни води в град Аксаково”. Общата му стойност е 13,4 млн. лв. и се финансира от Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.”.
„В началото на 2015 г. община Аксаково ще влезе в списъка на десетте български общини с изцяло изградени водоснабдителни и канализационни мрежи”, съобщи кметът на община Аксаково инж. Атанас Стоилов, който в присъствието на областния управител на Варна Иван Великов направи първата копка. По време на церемонията кметът Стоилов обърна внимание, че изцяло изградената канализационна система ще доведе до драстично намаляване броя на авариите и загуби на вода по мрежата, както и до цялостно подобряване на качеството на ВиК услугите.
„След приключването на проекта през месец февруари 2015 г. общината планира мащабно преасфалтиране на улиците в града, тъй като подновената водоснабдителна инфраструктура ще дава сигурност за минимум аварии поне през следващите 30 години”, коментира кметът Стоилов.
В рамките на проекта е предвидено да се извърши над 6 км реконструкция на улична канализационна мрежа, да се изгради над 4 км нова канализационна мрежа и да бъде реконструирана над 8 км водопроводна мрежа. В резултат на реализацията на проектните дейности се очаква подобряване на екологичното състояние в акваторията на Варненското езеро – Черно море.
Политика за устойчиво развитие и екологични проекти в пивоварна Загорка
Компанията полага много усилия за намаляване нивото на водопотребление за всеки литър произведена бира, като поставените цели на глобално ниво за групата на Хайнекен нареждат Загорка сред компаниите, които са постигнали най-висока ефективност в тази насока.
Иновативни сензорни решения за намаляване загубите на вода
Благодарение на данните, получени от сензорите във водоснабдителните съоръжения, комуналните дружества във водния сектор могат прецизно да локализират течове в системите и да идентифицират зони с висок риск от загуби на вода.
Решения за управление на дъждовни и отпадни води, проектирани с холандски опит и произведени в България
ЕП прие проектозакон за увеличаване процента на рециклирани отпадъци
Според документа, до 2030 г. 70% от битовите отпадъци трябва да бъдат рециклирани или подготвени за повторна употреба, докато ЕК предложи процентът да е 65. За материалите за опаковки, като хартия и картон, пластмаса, стъкло, метал и дървесина, евродепутатите предлагат цел от 80% до 2030 г. с междинни цели за всеки материал за 2025 г.