Загорка изгражда зелен склад за готова продукция в Стара Загора
22.03.2012, Брой 1/2012 / Бизнес /
В края на месец ноември 2011 г. с официална церемония започна изграждането на нов склад за готова продукция в Пивоварна Загорка в Стара Загора. Кметът на общината Живко Тодоров, заедно с ръководството на компанията в лицето на изпълнителния директор Рууд ван ден Ейнден и Невен Маджаров, мениджър управление на доставките, дадоха началото на строителните дейности по склада. Сред гостите на събитието бяха председателят на общинската комисия Емил Христов и проектантът на сградата Андреа Момерин.
Площта на новия склад за готова продукция е близо 3000 кв. м, като стойността на инвестицията възлиза на над 2 млн. лева
Очаква се изграждането на новия склад и въвеждането му в експлоатация да се случи през април т. г.
""В началото на 2011 г. Загорка стартира дългосрочен проект за оптимизиране на складовите пространства и логистичните процеси на територията на пивоварната, който се осъществява на два етапа"", споделят от Загорка. ""В рамките на проекта се предвижда да бъде разширена складовата база за съхранение на готова продукция и амбалаж. Напълно в духа на амбицията на компанията да бъде зелен пивовар, бъдещата сграда ще бъде сертифицирана по BREEAM.
Това ще бъде първата сграда, проектирана и изградена по метода BREEAM сред всички пивоварни компании на Хайнекен по света, както и сред първите подобни сгради в България”, разказват от компанията.
Консултант по проекта е г-н Андреа Момерин, който е сред четиримата сертифицирани оценители по BREEAM в България и партньор на BREEAM International. От производителя на пиво информират, че някои от иновативните зелени характеристики на новото съоръжение ще бъдат: поддържане на изискуемата температура в складовата част без охладителна и отоплителна система, посредством по-добра изолация, бързи врати, естествена вентилация и принудителна циркулация на въздуха; максимално използване на естествената дневна разсеяна светлина с цел намаляване консумацията на електричество за осветление чрез използването на LED технология и иновативната система Solar Tube; система за събиране и използване на дъждовната вода с цел намаляване използването на питейна вода.
НЮ СИСТЕМ проектира сградната автоматизация
в съответствие със стандарта за устойчиво строителство BREEAM и с цел постигане на ниво very good"", разказва г-н Красимир Пунчев, управител на компанията. ""В момента тече договаряне на изпълнението на проекта"", допълва той. Управителят на НЮ СИСТЕМ припомня, че изискванията за постигане на определено ниво на устойчивост в частта сградна автоматизация са насочени предимно към начините на работа на системите, а не към използваните продукти. ""Продуктите трябва да са такива, че да дават възможност за покриване на нужната функционалност"", категоричен е г-н Пунчев.
""Строителните дейности по закрития склад са вторият етап от проекта за оптимизиране на складовата база и логистичните процеси в пивоварната"", информират от Загорка. ""В момента се приключва изграждането на започнатата през август 2011 г. открита складова площадка и предстои нейното пускане в експлоатация. Новите съоръжения в старозагорската пивоварна са част от плановете на компанията за реализиране на платформата за устойчиво развитие ""Създаваме по-добро бъдеще"" и ще бъдат напълно съобразени с актуалните зелени технологии и изисквания. Всички тези инициативи затвърждават позицията на Загорка като най-модернизираната и иновативна пивоварна в страната ни"", заявяват от компанията.
Генерирането на електронни отпадъци нараства 5 пъти по-бързо от рециклирането им
През 2022 г. са генерирани рекордните 62 милиона тона електронни отпадъци, което е ръст от 82% спрямо 2010 г. Според прогнозите се очаква допълнителен ръст от 32%, до 82 милиона тона до 2030 г. Това са пропилени стратегически ценни ресурси на стойност милиарди долари. Понастоящем само 1% от потребностите от редкоземни елементи се посрещат чрез рециклирането на електронни отпадъци.
IFAT Мюнхен 2024 ще разгледа всички аспекти на кръговата икономика
В рамките на тазгодишното издание на водещото изложение за управление на питейни и отпадъчни води, отпадъци и суровини посетителите могат да очакват освен иновативни технологии за опазване на околната среда и дискусионни панели, лекции на експерти и демонстрации на живо.
ЕП прие нови правила за редуциране, повторно използване и рециклиране на опаковки
Евродепутатите искат да се забранят много тънките пластмасови торбички за пазаруване (с дебелина под 15 микрометра), освен ако употребата им не е наложителна поради хигиенни причини или не се използват като първична опаковка за насипни храни с цел да се предотвратят загубите на храна. Те предлагат също силно да се ограничи употребата на определени опаковки за еднократно ползване, като миниатюрните опаковки за тоалетни продукти в хотелите и фолиото за опаковане на куфари по летищата.
Публикуваха за обсъждане проект на преразгледания BREF документ за керамичната индустрия
Концепцията за НДНТ е динамична, поради което преразглеждането на BREF документите е непрекъснат процес. Могат например да се появят нови мерки и техники – науката и технологиите непрестанно се развиват и нови или нововъзникващи процеси успешно се внедряват в индустриалните сектори.
Влезе в сила нов регламент за батериите и негодните за употреба батерии
В обхвата на регламента на Европейския парламент и на Съвета попадат всички батерии, включително всички негодни за употреба портативни батерии, акумулаторни батерии за електрически превозни средства, индустриални батерии, стартерни акумулаторни батерии (използвани предимно за превозни средства и машини) и батерии за леки транспортни средства (напр. електрически велосипеди, електрически мотопеди, електрически скутери).
По пътя към устойчивото производство
Поначало механичната обработка е процес, генериращ въглеродни емисии до определена степен, но напредничави компании като Mazak проактивни редуцират въглеродния отпечатък на фабриките, процесите и продуктите си в световен мащаб.