Забраниха използването на кадмий в батериите на електроуредите
17.12.2013, Брой 4/2013 / Технически статии / Отпадъци
Европейският парламент прие закон, който забранява използването на токсичното вещество кадмий в преносимите батерии и акумулатори на безжичните електрически инструменти като бормашини, отвертки и триони. Официалната забрана за използването му влиза в сила след 31 декември 2016 г. В документа бе включена клауза, която забранява използването на живак в батериите тип ""копче"" от есента на 2015 година.
""Целта на този закон е да се даде възможност за по-евтин преход за всички по веригата и да се осигури по-добра защита за околната среда и човешкото здраве. Тази промяна ще позволи на Европа да направи иновации в областта на батериите, материалите и рециклирането"", заяви докладчикът проф. Владко Панайотов.
Забраната на живак за батериите тип ""копче"" се въвежда, за да помогне за намаляване на риска от замърсяване на околната среда. Тези батерии излизат лесно от схемите за разделно събиране на отпадъци, като по този начин се увеличава рискът те да замърсят околната среда.
Новите правила ще позволят съществуващите батерии и акумулатори да бъдат продавани до изчерпване на количествата. Производителите ще трябва да изработват уредите, така че да се гарантира, че използваните батерии и акумулатори могат да бъдат лесно отстранени, в най-лошия случай - от специалист.
Когато забраната влезе в сила, използването на никел-кадмиеви (NiCd) батерии ще бъде позволено само в системите за извънредни ситуации (алармени) и осветление, както и в медицинското оборудване. При останалите уреди те ще бъдат заместени най-вече от литиево-йонни (Li-Ion) батерии и акумулатори.
Кадмият е вещество, което става канцерогенно и токсично във водна среда. Вече е забранен за употреба в бижутата, прътите за запояване и пластмасите съгласно регламента REACH за химичните вещества.
Би Ар Ес Болканс, Петър Муховски: Решението ни за реновиране на батерии е напълно екологосъобразно
Маркетинговият директор на Би Ар Ес Болканс разказва за същността, предимствата и приложимостта на технологията за реновиране на батерии, която компанията предлага на българския пазар.
ЕП прие проектозакон за увеличаване процента на рециклирани отпадъци
Според документа, до 2030 г. 70% от битовите отпадъци трябва да бъдат рециклирани или подготвени за повторна употреба, докато ЕК предложи процентът да е 65. За материалите за опаковки, като хартия и картон, пластмаса, стъкло, метал и дървесина, евродепутатите предлагат цел от 80% до 2030 г. с междинни цели за всеки материал за 2025 г.
Рециклиране на портативни батерии
Управление и рециклиране на опасни отпадъци
Рециклиране на излезли от употреба автомобили
Синхронизираха четири наредби за парниковите емисии с изисквания на ЕС
МРР, пресцентър: Изпълнението на предвидените действия ще допринесе за развитието на отрасъла
Стратегията за развитие и управление на водоснабдяването и канализацията в Република България за периода 2014-2023 г. е разработена в съответствие с изискванията на Закона за водите.