За трета поредна година стартира националната кампания Зелена България
15.05.2013, Брой 1/2013
За трета поредна година стартира националната кампания Зелена България, финансирана от ОП Околна среда. Кампанията се провежда в три категории: за най-зелен бизнес, за най-активна община, бенефициент по оперативната програма, най-зелен град. Тя е насочена както към представители на бизнеса, така и към местни институции. Най-добрите предложения ще бъдат определени от независима комисия. Отличията за бизнес организации ще бъдат връчени на 5 юни.
Провеждането на кампанията Зелена България цели да мотивира и стимулира гражданите за опазване на околната среда. Със средства от оперативната програма се изграждат пречиствателни станции за отпадни води, канализации, системи за модерно управление на отпадъците и се опазва богатото биологично разнообразие в страната.
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ ПО ТЕМАТА
Девня Цимент и Вулкан Цимент, Серж Шмит: Гордеем се с дългогодишния си ангажимент към устойчивото развитие
Изпълнителният директор на Девня Цимент и Вулкан Цимент говори за мерките за предотвратяване на вредното въздействие върху околната среда, заложени в политиката на компанията.
ЕС предлага нови директиви за замърсяването на въздуха и третирането на градски отпадъчни води
Само по себе си замърсяването на атмосферния въздух води до преждевременната смърт на 300 000 европейци всяка година. Според Комисията предложените нови правила ще редуцират смъртността в резултат от нивата на основния замърсител фини прахови частици 2,5 (ФПЧ2,5), надвишаващи тези в насоките на Световната здравна организация (СЗО), с над 75% за десет години.
Пътният транспорт и битовото отопление продължават да са водещите замърсители на въздуха в ЕС
Пътният трафик е основен източник на замърсяване на атмосферния въздух в Западна и Северна Европа, като 6 държави (Австрия, Дания, Финландия, Нидерландия, Португалия и Обединеното кралство) го посочват като единствена причина за регистрираните превишения
Нови екологични норми за химическата индустрия в ЕС
Освен нови норми за емисиите на летливи органични съединения (ЛОС), предложението въвежда и нов подход, подкрепен от управленска система за предотвратяване, редуциране и количествено определяне на дифузните емисии (например течове от оборудване). Това се счита за съществен напредък, тъй като понякога дифузните емисии съставляват до 90% от общите емисии, генерирани от химическите заводи.
Значително подобрение на качеството на въздуха в Европа през последното десетилетие
Мерките за ограничаване на разпространението на коронавируса, въведени в повечето европейски държави през пролетта на 2020 г., са довели до значително ограничаване на емисиите на атмосферни замърсители най-вече от пътния транспорт, авиацията и международното корабоплаване.