Текат възстановителни дейности в Национален парк "Рила"
16.09.2015, Брой 2/2015 / Фирмени статии /
Дирекция Национален парк ""Рила"" работи по проект ""Устойчиво управление на Национален парк Рила I-ва фаза"", чието изпълнение ще приключи до 31 декември 2015 г. Основните дейности по проекта са свързани с поддържащи и възстановителни дейности в гори, земи и водни площи, посетителска инфраструктура и капитално строителство, интерпретация и образователни програми, планиране и оптимизация на управлението.
Общата стойност на проекта е 17 609 845,96 лв. Финансиран е по процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ № BG161PO005/11/3/3.2/05/26 по Приоритетна ос 3 ""Опазване и възстановяване на биологичното разнообразие"" на Оперативна програма ""Околна среда 2007-2013 г."". Основна цел на приоритетна ос 3 е намаляване и спиране загубата на биологичното разнообразие.
В рамките на проекта са извършени дейности по възстановяване на естествени и полуестествени тревни формации по туристически пътеки в циркуса на Седемте рилски езера и извън него, опазване и поддържане популациите на врабчовата и пернатоногата кукумявка, опазване, поддържане и, където е необходимо - възстановяване на местообитания в езерния комплекс на Седемте рилски езера, опазване на животински видове и техните местообитания.
С цел запазване на природни местообитания и видове и превенция от пожари се изградиха противопожарни просеки и прегради. Предстои закупуване на специализирано противопожарно оборудване и екипировка.
Предстои изграждане и пускане в експлоатация на три посетителски информационни центъра (ПИЦ) в близост до територията на парка в Благоевград, Самоков и Курортен комплекс ""Семково"". Основната функция на центровете е да информират посетителите за природните ценности на Национален парк ""Рила"" (флора, фауна, гори, природните местообитания и забележителности), да дават полезна информация за маршрутите, местата за отдих и правилата за поведение в защитената територия.
Дейностите в ПИЦ ще се извършват от експерти по интерпретация и екологично образование. Центровете ще съдържат зали за провеждане на презентации и обучение на организирани групи посетители, както и обособени места за експозиции и интерактивни образователни модули с разнообразна тематична насоченост, свързани с уникалната природа на НП ""Рила"" и даващи всеобхватна и достатъчна информация за флората, фауната и природните красоти в защитената територия с цел да се разнообрази и подсили преживяването на посетителите.
Извършва се обезопасяване на туристическа пътека от заслон ""Ледено езеро"" до връх Мусала, обновяват се и се ремонтират съществуващи специализирани маршрути, както и обозначаване на туристическите маршрути през резерватите ""Парангалица"", ""Скакавица"", ""Централен рилски резерват"", ""Ибър"" и ""Риломанастирска гора"".
С цел намаляване на антропогенния натиск при опазване на местообитания и видове, намаляване на ерозията, пренасочване на туристопотока в места с по-ниска натовареност през активния туристически сезон, е предвидено и се проектират и изграждат нови специализирани маршрути, погледни места и атракцион.
Новите специализирани маршрути са в Парков участък Дупница - ""Двете Ели"" в близост до планинското селище Паничище и в Парков участък Благоевград - ""Запазена Парангалица"" в местността ""Карталска поляна"". Погледните места са в Парков участък Костенец - ""Пътя на орела"" и в Парков участък Якоруда - ""Цветовете на Ириса"".
Атракционът ще даде възможност за любителите на вело- и конен туризъм да практикуват своето хоби в изграждащия се етап на маршрута от местността Карталска поляна до Курортен комплекс ""Семково"". По него ще бъдат изградени места за отдих с маси, пейки, дървени навеси, места за паркиране на велосипеди, места за почивка на коне (коневръзи), WC, индивидуално пречиствателно съоръжение, табла с указания и информация за маршрута, парка и правилата за поведение на посетителите в защитената територия.