TEЦ Марица изток 2 успешно защити сертификата си по околна среда
13.01.2012, Брой 1/2012
Водещият одитор подчерта като подобрение в системата по околна среда това, че разпространяването на информация става по електронен път. Впечатление направи и разработената в ТЕЦ Марица изток 2 система за проследяване измененията и допълненията в действащата нормативна уредба по околна среда в страната, както и работата в посока подобрение на разделното събиране на отпадъци”, заявиха от дружеството.
“Сред блестящо представилите се бяха цех Сероочистващи инсталации 5-8, Химичен цех, Автостопанство, Въглищно стопанство, цех Сгуроизвоз, отдел Материално-техническо снабдяване, КИП и Автоматика”, посочи Стефка Бонева, ръководител отдел Екология.
Новият сертификат по ISO 14001:2004 продължава действието на досегашния, като с това се доказва привеждането на централата в съответствие с европейските екологични норми.
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ ПО ТЕМАТА
Сероочистващи инсталации и реализирани проекти в България
Е дин от основните замърсители на атмосферния въздух е серният диоксид. Негов основен източник са явяват процесите, при които се изгарят въглища, нефт и други, които са с високо съдържание на сяра.
Schneider Electric, Йонуц Фаркаш: Подобни инициативи утвърждават устойчивото развитие като ценност
Регионалният мениджър на Schneider Electric за България, Албания, Македония и Косово говори за мотивите на Schneider Electric да подкрепи конкурса ЕКООБЩИНА и за екологичните политики на компанията.
Помпите за отпадъчни води Faggiolati Pumps са с надеждна и издръжлива конструкция
Електра Помп е официален представител и вносител за България на италианската компания Faggiolati Pumps, която е специализирана в дизайна и производството на потопяеми и наземни електрически помпи за отпадъчни води. Помпите са изработени от чугун, бронз и неръждаема стомана AISI 316, и се предлагат с мощност от 0,5 kW до 300 kW.
Европейска схема за екомаркировка
Herz: Качественото оборудване - основно изискване при изграждането на депа за битови отпадъци
ЕС предлага нови директиви за замърсяването на въздуха и третирането на градски отпадъчни води
Само по себе си замърсяването на атмосферния въздух води до преждевременната смърт на 300 000 европейци всяка година. Според Комисията предложените нови правила ще редуцират смъртността в резултат от нивата на основния замърсител фини прахови частици 2,5 (ФПЧ2,5), надвишаващи тези в насоките на Световната здравна организация (СЗО), с над 75% за десет години.
Пътният транспорт и битовото отопление продължават да са водещите замърсители на въздуха в ЕС
Пътният трафик е основен източник на замърсяване на атмосферния въздух в Западна и Северна Европа, като 6 държави (Австрия, Дания, Финландия, Нидерландия, Португалия и Обединеното кралство) го посочват като единствена причина за регистрираните превишения
Нови екологични норми за химическата индустрия в ЕС
Освен нови норми за емисиите на летливи органични съединения (ЛОС), предложението въвежда и нов подход, подкрепен от управленска система за предотвратяване, редуциране и количествено определяне на дифузните емисии (например течове от оборудване). Това се счита за съществен напредък, тъй като понякога дифузните емисии съставляват до 90% от общите емисии, генерирани от химическите заводи.
Значително подобрение на качеството на въздуха в Европа през последното десетилетие
Мерките за ограничаване на разпространението на коронавируса, въведени в повечето европейски държави през пролетта на 2020 г., са довели до значително ограничаване на емисиите на атмосферни замърсители най-вече от пътния транспорт, авиацията и международното корабоплаване.
Develiot, Мирослав Гечев: Даваме на клиентите си възможността да използват силата на данните
Главният изпълнителен директор и съосновател на Develiot проследява развитието на стартиращата компания и представя иновативните й разработки за мониторинг на качеството на въздуха и на водни системи.
община Пловдив, инж. Иван Тотев: Разполагаме с богат опит в устойчивото управление на отпадъци
От разговора с кмета на Пловдив може да научите повече за актуалните и вече реализираните проекти в областта на устойчивото управление на различните групи отпадъци, генерирани на територията на общината.
община Кнежа, Илийчо Лачовски: Проектите ни в областта на енергийната ефективност допринасят за ограничаване на замърсяването на въздуха
Кметът на Кнежа говори за ползите от предприетите мерки за повишаване на енергийната ефективност на сградите в общината и как те допринасят за подобряване на качеството на атмосферния въздух.
община Етрополе, Димитър Димитров: Основен приоритет е изграждането на пречиствателна станция за питейни води
В интервюто кметът Димитър Димитров разкрива подробности около наградения в ЕКООБЩИНА 2018 "Интегриран инвестиционен проект във водния сектор на Етрополе", допринасящ за постигане на съответствие с европейските екологични изисквания.
Могат ли да се рециклират батериите за електрически превозни средства?
Планираното развитие на електрическата мобилност ще повиши търсенето на батерии, като според прогнозата на Международната агенция по енергетика то ще се увеличи 17-кратно между 2019 и 2030 г. Това повдига множество въпроси, свързани с използваните за производството на тези батерии материали – какви ресурси са включени, какви въздействия оказва добивът им върху околната среда, могат ли да бъдат рециклирани?
ЕК прие стратегия за намаляване на емисиите на метан
Стратегията включва законодателни и незаконодателни действия в сферата на енергетиката, селското стопанство и сектора на отпадъците, които генерират близо 95% от антропогенните емисии на метановите в световен мащаб.
Значително подобрение на качеството на въздуха в Европа през последното десетилетие
Мерките за ограничаване на разпространението на коронавируса, въведени в повечето европейски държави през пролетта на 2020 г., са довели до значително ограничаване на емисиите на атмосферни замърсители най-вече от пътния транспорт, авиацията и международното корабоплаване.
Ecomondo Digital Edition 2020 събра над 21 000 посетители в дигитално изложбено пространство
Изложението Ecomondo Digital Edition 2020 и тази година се доказа като отлична възможност, макар и във виртуална среда, да се сравнят посоките на развитие, които зелените политики чертаят в европейските държави, да се даде начало на много успешни партньорства и да се постигнат градивни предложения в сферата на кръговата икономика, възобновяемата енергия и зелените технологии.