Световната банка и МРРБ сключиха договор за консултантски услуги във ВиК сектора
29.03.2016, Брой 2/2016
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова и постоянният представител на Световната банка за България Тони Томпсън подписаха споразумение за консултантски услуги в областта на ВиК сектора на 23 февруари т. г.
Споразумението “Разработване на стратегия за финансиране, повишаване ефективността на предоставяните услуги в отрасъл ВиК и укрепване на регулаторния капацитет” ще бъде финансирано по проект “Подпомагане на ефективността, управлението и институционалния капацитет в отрасъл ВиК” с 3 млн. лв. в рамките на Оперативна програма “Околна среда 2014-2020 г.”.
Предвижда се извършването на сравнителен анализ на ВиК операторите с цел подобряване качеството на ВиК услугите и изработването на указания за преглеждане и система за ефективен мониторинг на бизнес плановете на операторите за периода 2017-2021 г.
Световната банка ще съдейства на правителството в изготвянето на стратегия за финансиране на ВиК отрасъла както в средносрочен, така и в дългосрочен план, оптимизиране на капиталовите и оперативни разходи на ВиК операторите и разработване на механизъм за реинвестиране на известна част от приходите от ВиК услуги.
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ ПО ТЕМАТА
община Пловдив, инж. Иван Тотев: Разполагаме с богат опит в устойчивото управление на отпадъци
От разговора с кмета на Пловдив може да научите повече за актуалните и вече реализираните проекти в областта на устойчивото управление на различните групи отпадъци, генерирани на територията на общината.
Община Павликени, инж. Емануил Манолов: Най-мащабният ни проект е изграждането на ГПСОВ
Кметът представя приоритетите в екологичната политика на Павликени и разказва за добри практики от Франция в областта на управлението на води, с които експерти от общината са се запознали в рамките на конкурса ЕКООБЩИНА.
Община Търговище с проекти за третиране на строителни, едрогабаритни и опасни отпадъци
През 2017 г. общината въвежда в експлоатация площадка за компостиране по открит способ, на която постъпват растителни отпадъци от поддръжката на паркове, градини и др. Инсталацията е с капацитет 5000 т/год. и е разположена на площ от 5000 кв. м в индустриалната зона. Стойността на площадката възлиза на над 1 млн. лв.
За екологичните проекти в община Търговище - отличена в конкурса ЕКООБЩИНА 2016 в категорията "Устойчиво управление на отпадъците" за градове над 10 000 жители, четете в репортажа.
Община Габрово води устойчива политика за повишаване на енергийната ефективност
Една подчертано екологично ориентирана община - Габрово, се представя с успешно изпълнените си проекти: един от най-успешните, отличен в конкурса ЕКООБЩИНА 2016, е "Интегриран проект за водния цикъл на град Габрово"; а другият значим проект е изграждането на Регионално депо за неопасни отпадъци. Габрово се гордее с устойчивата си политика за повишаване на енергийната ефективност на сградите както на тези с обществено предназначение, така и на многофамилните жилищни сгради. Прочетете за вече реализираното в това отношение в обществени и многофамилни жилищни сгради.
Проведоха се четирите семинара в рамките на конкурса Екообщина 2017
И тази година семинарите бяха посветени на темите на четирите категории на конкурса - управление на питейните и отпадъчните води, мениджмънт на битовите отпадъци, устойчива градска мобилност и енергийна ефективност а обществените и жилищните сгради.
АСЕКОБ, Николай Сиджимов: За 20 години АСЕКОБ се превърна в мярка за професионализъм и колегиалност
Изпълнителният директор и член на УС на Асоциацията на еколозите от общините в България споделя впечатленията си от провелата се XXXVIII Асамблея на АСЕКОБ.
БАВ, инж. Иван Иванов: Водният сектор трябва да се управлява централизирано, а не от седем различни министерства
Председателят на Българската асоциация по водите споделя мнението си за състоянието на водния сектор у нас и очертава перспективите пред неговото развитие.