Сформират работна група за изготвяне на мерки срещу замърсяването на въздуха
06.07.2017, Брой 4/2017
Работна група с експерти от три министерства ще разработи общи мерки срещу замърсяването на въздуха с фини прахови частици. Това бе решено по време на срещата на министъра на околната среда и водите Нено Димов със зам.-министрите на вътрешните работи Стефан Балабанов и на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ангел Попов.
“Искам да набележим общи мерки, за да се постигне ефект на територията на цяла България, а не само в отделни общини”, заяви министър Димов.
Целта на работната група ще е да се разработи цялостна концепция за намаляване на фините прахови частици в страната. Според зам.-министрите е нужно контролните органи да бъдат снабдени с газоанализатори и мобилни станции, за да се измерва замърсяването на въздуха по места, особено в райони с повишен трафик на автомобили.
Очаква се сред мерките да е и засилване на проверките за техническата изправност и безопасност на превозните средства.
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ ПО ТЕМАТА
Корекция на речни корита
Вижте кои са инженерните техники, осигуряващи достатъчен капацитет на речните корита за поемане на повишени водни потоци и гарантиращи, че рискът от наводнения е сведен до минимум.
118 общини могат да кандидатстват за финансиране за компостиращи инсталации
Допустими за финансиране са инсталации за предварително третиране, които осигуряват отделяне на възможно най-голямо количество отпадъци от потока смесено събрани битови отпадъци, които впоследствие ще бъдат подложени на рециклиране и оползотворяване, както и на стабилизиране на биологичната фракция.
Европейска схема за екомаркировка
ЕС предлага нови директиви за замърсяването на въздуха и третирането на градски отпадъчни води
Само по себе си замърсяването на атмосферния въздух води до преждевременната смърт на 300 000 европейци всяка година. Според Комисията предложените нови правила ще редуцират смъртността в резултат от нивата на основния замърсител фини прахови частици 2,5 (ФПЧ2,5), надвишаващи тези в насоките на Световната здравна организация (СЗО), с над 75% за десет години.
ЕП одобри включването на инсинераторите за битови отпадъци в Европейската схема за търговия с емисии
С включването на инсинераторите в ETS компаниите ще са задължени да закупуват емисионни кредити за всеки тон въглероден диоксид, който те отделят при третиране на битови и промишлени отпадъци. Очаква се този допълнителен разход да насърчи предотвратяването на генерирането на отпадъци и рециклирането им, което ще стане по-конкурентоспособно от изгарянето.
Пътният транспорт и битовото отопление продължават да са водещите замърсители на въздуха в ЕС
Пътният трафик е основен източник на замърсяване на атмосферния въздух в Западна и Северна Европа, като 6 държави (Австрия, Дания, Финландия, Нидерландия, Португалия и Обединеното кралство) го посочват като единствена причина за регистрираните превишения
Значително подобрение на качеството на въздуха в Европа през последното десетилетие
Мерките за ограничаване на разпространението на коронавируса, въведени в повечето европейски държави през пролетта на 2020 г., са довели до значително ограничаване на емисиите на атмосферни замърсители най-вече от пътния транспорт, авиацията и международното корабоплаване.