Регионално депо за 52 млн. лева ще бъде изградено в Стара Загора
10.08.2012, Брой 2/2012
Целта на процедурата по ОП Околна среда, по която е одобрен проектът, е да се подпомогнат регионите за намиране на трайно решение на управлението на цялото количество битовите отпадъци, генерирано на територията им.
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ ПО ТЕМАТА
Община Габрово води устойчива политика за повишаване на енергийната ефективност
Една подчертано екологично ориентирана община - Габрово, се представя с успешно изпълнените си проекти: един от най-успешните, отличен в конкурса ЕКООБЩИНА 2016, е "Интегриран проект за водния цикъл на град Габрово"; а другият значим проект е изграждането на Регионално депо за неопасни отпадъци. Габрово се гордее с устойчивата си политика за повишаване на енергийната ефективност на сградите както на тези с обществено предназначение, така и на многофамилните жилищни сгради. Прочетете за вече реализираното в това отношение в обществени и многофамилни жилищни сгради.
Венета Тенчева: На територията на община Хасково се изгражда Регионален център за третиране на неопасни отпадъци
Началникът отдел Екология в община Хасково говори за основните компоненти на действащата система за управление на отпадъците - събиране, транспортиране, оползотворяване и/или обезвреждане.
Oбщина Пловдив, доц. Стефан Шилев: Предстои реализацията на редица проекти в областта на третирането на отпадъците
Директорът Екология и управление на отпадъците в община Пловдив представя настоящите и планираните проекти в областта на третирането на отпадъците на територията на общината.
Закриване и рекултивация на общински депа за неопасни отпадъци
Внедряват дигитално управление на битовите отпадъци в Мездра
Системата функционира и събира данни от няколко седмици, като се предвижда да обхване всички съдове в Мездра и да следи детайлно количеството отпадъци в тях.
ЕП одобри включването на инсинераторите за битови отпадъци в Европейската схема за търговия с емисии
С включването на инсинераторите в ETS компаниите ще са задължени да закупуват емисионни кредити за всеки тон въглероден диоксид, който те отделят при третиране на битови и промишлени отпадъци. Очаква се този допълнителен разход да насърчи предотвратяването на генерирането на отпадъци и рециклирането им, което ще стане по-конкурентоспособно от изгарянето.
Как се отразява пандемията върху сектор Отпадъци в Европа?
Съгласно насоките на Световната здравна организация и други здравни институции отпадъците от заразени с COVID-19 лица, карантинирани у дома, трябва да се смятат за опасни (инфекциозни) и да се обезвреждат като такива. На практика обаче в много европейски държави от местните власти се изисква тези отпадъци да се третират като смесени битови отпадъци, за които се прилагат специфични мерки за безопасност при събирането им.
Подземни системи за събиране на отпадъци
Подземните системи могат да функционират или като отделни събирателни пунктове, или могат да включват система за автоматично вакуумно събиране (AVAC), чрез която отпадъците пневматично се транспортират до централизирано съоръжение за последваща обработка