Публикуваха нов глобален стандарт за управление на хвостохранилища
В началото на август т. г. беше представен Глобален индустриален стандарт за управление на хвостохранилища, който може да бъде прилаган във функциониращи и предвидени за изграждане съоръжения, независимо от местоположението и оператора им. Стандартът е разработен чрез независим процес от мултидисциплинарен експертен панел, като са използвани съществуващи най-добри практики и резултати от проучвания на аварии с хвостохранилища в миналото. Проведени са обширни консултации със засегнати общности, представители на правителства, инвеститори, различни организации и компании от минната индустрия. Обхванат е целият жизнен цикъл на хвостохранилищата – от избора на площадка, проектирането и изграждането, през управлението и мониторинга, до затварянето и дейностите след това.
Стандартът, чиято амбициозна цел е нулево вредно въздействие върху околната среда и човешкото здраве, задава значително по-високи изисквания към минно-добивната промишленост по отношение на постигането на по-добри екологични, технически и социални резултати. Документът е със силен фокус върху отговорността на най-високо ниво на организация и добавя нови изисквания за независим надзор. В допълнение стандартът установява и ясни очаквания относно глобалните изисквания за прозрачност и оповестяване, като спомага да се подобри осведомеността и разбирането от страна на заинтересованите страни.
Организациите, стоящи зад инициативата по създаване на стандарта – Програмата на ООН за околната среда (UNEP), международната мрежа Принципи за отговорни инвестиции (PRI) и Международният съвет по минно дело и метали (ICMM), призовават за широкото му и ефективно прилагане в индустрията. За целта UNEP ще подкрепи правителствата, които желаят да инкорпорират стандарта в законодателството си. PRI ще работи за развиване на инвеститорските очаквания, осигурявайки подкрепа при внедряването на стандарта за всички компании от минния сектор. Членуващите в ICMM компании пък ще внедрят стандарта като ангажимент към членството си в организацията.
Стандартът покрива 6 ключови области – засегнати общности; интегрирана база данни; проектиране, експлоатация и мониторинг на хвостохранилища; управление и надзор; реагиране при аварии и дългосрочно възстановяване; обществено оповестяване и достъп до информация. Тематичните области включват 15 принципа и 77 специфични, подлежащи на одит изисквания, към които операторите да се придържат. Новият глобален стандарт е придружен от два документа – доклад за получената обратна връзка при общественото му обсъждане и сборник от публикации, разглеждащи различни оперативни и управленски проблеми, свързани с хвостовите отпадъци.
"Инцидентите с хвостохранилища имат катастрофални последствия за хората и околната среда. Затова е необходимо да се предприемат решителни и адекватни действия за подобряване на безопасността и управлението на тези съоръжения в световен мащаб. Радвам се, че новият стандарт отразява комплексния и мултидисциплинарен характер на еколгосъобразното управление на хвостови отпадъци. Призовавам компаниите от минния сектор, правителствата и инвеститорите да използват документа и да продължат да подобряват безопасността на хвостохранилищата по цял свят. Надявам се стандартът да бъде подкрепен от независим орган, който може да поддържа качеството му и да го актуализира с времето", коментира д-р Бруно Оберле, председател на инициативата по изготвяне на стандарта.