Проект за водния цикъл на град Враца
17.12.2013, Брой 4/2013 / Технически статии / Инфраструктура
От декември миналата година община Враца реализира проект за водния цикъл на града, който е един от най-мащабните инфраструктурни проекти в страната. Финансирането е осигурено от Кохезионния фонд на ЕС и от държавния бюджет на Република България чрез Оперативна програма "Околна среда 2007 – 2013". Общата му стойност е 136 373 288 лв., от които безвъзмездната финансова помощ е в размер на 123 523 616 лв. Изпълнението му трябва да приключи до 15 януари 2016 г.
Проектът има за цел подобряване на управлението на пълния воден цикъл на агломерация Враца и включва реконструкция и рехабилитация на: главни и второстепенни водопроводи, съществуващи пет главни колектори от канализационната мрежа и пълно обновяване на пречиствателната станция за отпадъчни води с ново механично и електрическо оборудване, строителство на нови и обновяване на съществуващите стари сгради.
Съществуваща ситуация във ВиК сектора
Град Враца се снабдява с питейна вода основно от язовир “Среченска бара”, разположен на около 30 км от града на територията на Берковска община. Mаксималният му обем е 15 млн. куб. м. Водоемът захранва Монтана, Враца, Берковица, Вършец, Мездра и още двайсетина по-малки селища от Северозападна България. Основните проблеми във водоснабдяването, канализацията и пречистването на отпадните води на района на Враца като цяло са свързани със силна амортизация на ВиК мрежата и съществуващата пречиствателна станция.
Двата захранващи водопровода, единият - азбесто-циментов, другият – стоманен, от язовир "Среченска бара" са силно компрометирани. Азбесто-циментовият водопровод е изграден в началото на 70-те години, връзките между тръбите, въздушните клапи и крановете са в много лошо състояние, загубите са съществени дори при поддържане на минимални нива на налягане във водопровода.
Това е свързано с риск при подаване на вода със 100% натоварване на мощностите водопроводът да се повреди напълно и да затрудни водоснабдяването. Стоманеният водопровод е изграден в началото на 80-те години и има продължителност на живот 25 години, която е изтекла през 1997 г. Той е изложен на корозия и тръбите лесно се пробиват. В момента ВиК-Враца прилага специални техники за катодна защита за предотвратяване амортизацията му.
Основната водопроводна мрежа се състои от 137 км, разпределени в няколко независими хидравлично свързани зони. Азбесто-циментови тръби са инсталирани в целия град в периода 1951-1989 г. Тези тръби са използвани и за основните и второстепенните клонове и периодът им на ползване надхвърля 35 години и са силно увредени.
Този вид тръби представляват 59% от водопроводната мрежа на Враца. Предимно в предградията на Враца в периода 1975-1992 г. са инсталирани стоманени тръби. Те са 13% от общата водопроводна мрежа и също са много увредени. Останалите тръби са чугунени.
Съществуващата канализационна система е също на 35 години. Сред най-наболелите проблеми, свързани с нея, са комбинирани отпадъчни води с висока степен на инфилтрация от подпочвени води, увредена тръбопроводна система с чести блокажи, постоянно пренатоварване на ПСОВ, неконтролиран излив на отпадъчни води преди навлизане в ПСОВ. Загубите на вода са между 85% и 88% и включват загуби от водопроводите, от язовир Среченска бара и тези от водоснабдителната мрежа на агломерацията.
Проектната мощност на пречиствателната станция за отпадъчни води (ПСОВ) не отговаря на реалните хидравлични натоварвания. Входящият поток в пиковите часове обикновено надхвърля хидравличния капацитет на станцията, което води до неконтролируем изходящ поток към мястото на отвеждане.
Голяма част от оборудването е надхвърлило своя полезен жизнен цикъл и не работи. Повърхностните аератори са неефикасни и в лошо функционално състояние. Системата има течове на много места. Капацитетната мощност на изпомпване на утайката е много ниска - помпите са на повече от 25 години, напълно амортизирани и често аварират.
Дейности по проекта
Интегрираният воден проект във Враца е резултат на анализ на настоящата ситуация на водния цикъл на града и критичните въпроси, изискващи техническа интервенция в кратък срок. В резултат на това мярката се състои от подмяна и изграждане на част от водоснабдителната система, разширяване и подмяна на канализационната система, реконструкция на пречиствателна станция за отпадни води и доставка на оборудване.
Проектът има за цел подобряване управлението на пълния воден цикъл на агломерация Враца и включва следните компоненти:
• Реконструкция и рехабилитация на главни и второстепенни водопроводи – замяна на азбесто-циментови тръби с HDPE;
• Реконструкция и рехабилитация на съществуващи главни колектори I, II, III, IV и V, в гр. Враца. Съществуващите бетонови колектори ще бъдат заменени с HDPE тръби;
• Реконструкция и рехабилитация на второстепенна канализационна мрежа;
• Удължаване на колекторната мрежа в кварталите Подбалкански, Кулата и Бистрец, както и строителство на канализационни отклонения по градски улици, свързани с главните колектори;
• Рехабилитация на съществуващия стоманен водопровод, съпроводена с проучване, проектиране и реконструкция на азбесто-циментовия трансмисионен водопровод от язовир "Среченска бара" до гр. Враца;
Реконструкцията на водопроводната и реконструкцията и удължаването на канализационната мрежа на гр. Враца протича в два етапа. Първият от тях се изпълнява от ДЗЗД Воден Цикъл 2011. Към месец ноември т. г. са изпълнени 23% от водопроводната и 34 % от канализационната мрежа.
Изпълнител на Етап 2 е фирма Понсстройинженеринг, която до момента е изпълнила 17% от водопроводната и 36% от канализационната мрежа.
Обектът "Реконструкция на пречиствателна станция за отпадъчни води на град Враца" се изпълнява от ДЗЗД ВМВ.
В проекта е заложено и пълно обновяване на пречиствателната станция за отпадъчни води с ново механично и електрическо оборудване, строителство на нови и обновяване на съществуващи стари сгради, а използваната технология е отстраняване на биогенните елементи чрез процес на пречистване с активна утайка с последваща аеробна стабилизация на утайката.
Обновената станция е оразмерена за 94 000 еквивалент жители и ще отговаря на всички европейски екологични изисквания. Ще бъде доставено оборудване за измерване на потоците, регулиране на налягането и пречиствателната станция за отпадъчни води.
Очаквани резултати и ползи от проекта
Реализацията на проект "Интегриран проект за воден цикъл на гр. Враца" ще осигури 100% покритие на агломерацията с канализационна и водопроводна мрежа и ще намали общите загуби на вода с 65%. От гледна точка на подобренията в техническата екологична инфраструктура се очаква оптимизиране на пречиствателните процеси в ПСОВ; постигане на ефективност в работата на съоръженията на ВиК системата; намаляване на техническите водни загуби в разпределителната мрежа; намаляване на инфилтрацията в канализационната система и увеличаване на свързаността към канализационната система.
От екологична гледна точка ще се намали рискът от замърсяване на р. Дъбника, воден приемник на станцията за отпадъчни води, и ще се преустановят директните изливания на непречистена отпадна вода в прилежащи приемници. Всичко това ще допринесе за подобряване на екосистемите, намаляване на замърсяването в трансграничните региони и намаляване здравословния риск върху човешкото здраве.
Като цяло оптимизирането на ВиК системата на града значително ще подобри качеството на ВиК услугите за населението, както и жизнените условия.
Решения за управление на дъждовни и отпадни води, проектирани с холандски опит и произведени в България
Безизкопни технологии за рехабилитация на водопроводи
Bъв всички градове по света има подземни тръбопроводи, които достигат края на своя полезен живот. Спукването им е предпоставка за възникването на недопустими проблеми като загубата на вода или замърсяването на почвата поради изтичането на отпадъчните води от канализационните тръби.