Официално откриха новото регионално депо за отпадъци на Ямбол
12.03.2016, Брой 1/2016
Официалната церемония по откриването на Клетка 1 на новата регионална система за управление на отпадъците за регион Ямбол и на обект Закриване и рекултивацията на депо за неопасни отпадъци на община Ямбол се състоя на 22 януари т.г. Новото депо за отпадъци е изградено по проект Изграждане на регионална система за управление на отпадъците в регион Ямбол - Първа фаза в рамките на Оперативна Програма Околна среда 2007-2013 и е на обща стойност 31 266 832 лв.
Депото ще обслужва 270 хил. жители на общините Ямбол, Сливен, Нова Загора, Тунджа и Стралджа. “Въвеждането на системата за регионално управление на отпадъците в регион Ямбол ще има като ефект ограничаване неблагоприятно въздействие върху околната среда на генерираните от населението отпадъци, подобряване показателите на околната среда чрез защита на повърхностните и подземните води, почвите и въздуха в региона”, коментира кметът на Ямбол Георги Славов по време на заключителната пресконференция за изпълнението на дейностите по проекта, която се състоя на 21 януари т.г.
Чрез проекта са осигурени необходимите инсталации и съоръжения за изпълнение на заложените в законодателството изисквания за предварително третиране, оползотворяване и обезвреждане на битовите отпадъци. Възложена е и услуга по предварително третиране на битовите отпадъци и сортиране на разделно събрани рециклируеми отпадъци.
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ ПО ТЕМАТА
IFAT Мюнхен 2024 ще разгледа всички аспекти на кръговата икономика
В рамките на тазгодишното издание на водещото изложение за управление на питейни и отпадъчни води, отпадъци и суровини посетителите могат да очакват освен иновативни технологии за опазване на околната среда и дискусионни панели, лекции на експерти и демонстрации на живо.
община Пловдив, инж. Иван Тотев: Разполагаме с богат опит в устойчивото управление на отпадъци
От разговора с кмета на Пловдив може да научите повече за актуалните и вече реализираните проекти в областта на устойчивото управление на различните групи отпадъци, генерирани на територията на общината.
Община Павликени, инж. Емануил Манолов: Най-мащабният ни проект е изграждането на ГПСОВ
Кметът представя приоритетите в екологичната политика на Павликени и разказва за добри практики от Франция в областта на управлението на води, с които експерти от общината са се запознали в рамките на конкурса ЕКООБЩИНА.
Община Търговище с проекти за третиране на строителни, едрогабаритни и опасни отпадъци
През 2017 г. общината въвежда в експлоатация площадка за компостиране по открит способ, на която постъпват растителни отпадъци от поддръжката на паркове, градини и др. Инсталацията е с капацитет 5000 т/год. и е разположена на площ от 5000 кв. м в индустриалната зона. Стойността на площадката възлиза на над 1 млн. лв.
За екологичните проекти в община Търговище - отличена в конкурса ЕКООБЩИНА 2016 в категорията "Устойчиво управление на отпадъците" за градове над 10 000 жители, четете в репортажа.
Оборудване за третиране на отпадъци от ХВП
Все по-интензивното земеделие и производство на храни в световен мащаб водят до генерирането на огромни количества странични продукти и отпадъци. В случай че отделянето на отпадъчни продукти не може да се предотврати, могат да бъдат приложени технологии като компостиране, анаеробно разграждане, изгаряне и др.
Промишлена газопроводна инфраструктура
За да се посрещне нарастващото търсене на природен газ, съществуващата инфраструктура трябва да бъде разширена, като бъдат изградени нови газопроводи и инсталации за преработка. От статията може да научите повече за процесите и оборудването в съоръженията за пречистване, втечняване и компресиране на природен газ.
Индустриални водни филтри
От статията може да научите повече за конструкцията и експлоатационните характеристики на най-използваните филтри в индустриални условия - с активен въглен, за отстраняване на желязо, системите за обратна осмоза, многостъпалните филтри, инсталациите за ултрафилтрация.
Управление на отпадъци от целулозно-хартиената промишленост
Всяка година от целулозно-хартиеното производство в ЕС се генерират близо 11 млн. т отпадъци, включващи дървесни остатъци, различни видове утайки и пепели. Кои са най-подходящите методи за оползотворяването и обезвреждането им, четете в статията.