Община Силистра, д-р Юлиян Найденов: Ефективната инфраструктурна политика изисква последователност
17.12.2013, Брой 4/2013 / Интервю /
д-р Юлиян Найденов, кмет на община Силистра, пред сп. Екология & Инфраструктура
Уважаеми д-р Найденов, бихте ли представили някои от текущите екологични и инфраструктурни проекти на община Силистра?
В момента работим по проект ""Зелена и достъпна градска среда – град Силистра"" по ОП ""Регионално развитие"" 2007-2013 г., чрез който ще се ремонтира и поднови центърът на града и Дунавският парк. Общата стойност на проекта е 5 395 874 лв.
Също така текат процедурите по особено важния за населението проект ""Изграждане на районна пречиствателна станция за отпадъчни води, гр.Силистра, доизграждане на канализационна мрежа и частична реконструкция на водопроводната мрежа в гр. Силистра“ по ОП ""Околна среда 2007-2013 г."" на стойност 72 543 841,50 лв.
Началото му бе на 20.11.2012 г., а краят се предвижда за 20.02.2015 г. С реализацията на проекта ще се подобри проводимостта на изградената канализационна мрежа, тъй като дъждовните води ще се отвеждат отделно от битовата канализация. С изграждането на нова канализация ще се реши проблемът с наводняването на част от града и сутерените на жилищните сгради при високи нива на р. Дунав. През 2014-2020 г. община Силистра ще продължи работата си по водния цикъл, като се предвижда да бъдат доизградени и реконструирани ВиК мрежите в селата Айдемир и Калипетрово.
За да бъдем ефективни в инфраструктурната си политика, трябва да сме най-вече последователни. Ясно да знаем целите, които си поставяме, за да можем да ги реализираме успешно. Ето защо не пропуснахме и възможността да участваме по Схемата за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ ""В подкрепа на следващия програмен период"".
Общата стойност на проекта за изработване на инвестиционни проекти е 549 669.00 лв – 100% европейско финансиране по ОПРР. С реализацията на проекта ще бъдат изготвени работни проекти на сгради от образователната и културната инфраструктура, улици и междублокови пространства общинска собственост.
Какво бихте казали по отношение развитието на крайбрежната инфраструктура и възможностите за пълноценно използване на потенциала на р. Дунав?
За съжаление, потенциалът на р. Дунав не се използва пълноценно и нашето желание е доколкото можем да променим това. В момента изпълняваме проект ""Чист достъп в трансграничната зона Кълъраш-Силистра"" по Програма за трансгранично сътрудничество ""Румъния-България"" 2007-2013 г.
Общата му стойност за община Силистра е 269 319,92 евро, от които 2,54% е собственият ни принос. По проекта ще се изгради общодостъпна трансгранична връзка между Силистра и Кълъраш посредством изграждане на пристанищен понтон в акваторията на Силистра. Ще бъдат закупени и пуснати в експлоатация малки пасажерни плавателни средства с електрозадвижване чрез слънчева енергия. Ще се направят предпроектни проучвания за изграждане на две пристанища и 8 понтонни места, соларен паркинг за пътни превозни средства с ел.задвижване.
Винаги сме се стремели да поддържаме добри контакти със съседните румънски общини и заедно да реализираме съвместни проекти. По същата Програма за трансгранично сътрудничество започваме да изпълняваме дейностите по проект ""Развитие на пътната инфраструктура в трансграничната зона Росеци, окръг Кълъраш – община Силистра"". Общата дължина на участъка е 10 620 м, а бюджетът ни по проекта е 2 890 053,66 евро, от които 84,46% са безвъзмездна финансова помощ от ЕФРР, 13% от държавния бюджет и 2,54% собствено съфинансиране.
Голямата ни мечта обаче е мостът при Силистра-Кълъраш да стане реалност. След изграждането на мостовото съоръжение се очаква пренасочване към него на основни транспортни потоци от вътрешността на страната, Турция и Близкия изток, които имат направление от/към Източна Румъния, Молдова, Украйна, Русия, Естония, Литва, Латвия, Беларус и др.
Какви са приоритетните проекти и стратегии, залегнали в програмата на община Силистра за следващия програмен период?
Разбира се, един от приоритетните ни проекти е изграждането на мост при Силистра-Кълъраш. Надяваме се през следващия програмен период той да стане реалност. Не трябва да омаловажахме обаче успешното завършване на всички проекти, които вече сме започнали, а именно: ""Зелена и достъпна градска среда"", пречиствателната станция и други, които ще направим по Схемата за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ ""В подкрепа на следващия програмен период"".
В момента община Силистра изчаква окончателното приемане на своя Интегриран план от Управляващия орган на ОПРР 2007-2013 г. Благодарение на него ще имаме възможност да кандидатстваме по ОП ""Региони в растеж"" в следващия програмен период. Стремим да развиваме не само града, но всички населени места в общината. Искаме успешното реализиране на проектите, по които работим, да привлече нови инвестиции, да се открият нови работни места, да се подобри социалният живот.
Рехабилитация на ВиК мрежата и изграждане на ПСОВ в община Етрополе
Екологични и инфраструктурни проекти в община Карлово
Изграждане на частична канализационна мрежа, ПСОВ и реконструкция на водопроводната мрежа на гр. Нови пазар
Проект за водния цикъл на град Враца
Интегриран проект за водния цикъл на град Габрово
Системи за управление на околната среда
E кологията и опазването на околната среда са сред приоритетните цели в политиката на ЕС, което предопределя строгите законодателни изисквания в областта към страните членки. Разработените ефективни практики и стратегии за контрол най-общо могат да се обединят под названието системи за управление на околната среда (СУОС).
Лаборатория по екология към КЦМ - Пловдив
Акредитирана е като изпитвателна и предлага услуги, отговарящи на международните изискванияВъпросът с опазването на околната среда стои на дневен ред още от пуска на КЦМ през 1961 г. В изпълнение на проекта за изграждане на КЦМ са заложени и въведени в експлоатация най-съвременните прахоуловителни съоръжения за онова време, проектирани на базата на водещи технологии.