Община Разлог изгражда депо за отпадъци по европроект
16.01.2012, Брой 1/2012
Общината ще внесе проектното предложение до 18 януари 2012 година. Отпуснатите средства за изпълнение на плана са около 13 милиона лева и включват изграждане на първа клетка на депото за остатъчни отпадъци. Впоследствие ще бъдат изградени и рециклиращите инсталации за отделяне на полезните компоненти от депото и съпътстваща инфраструктура за нормалното обслужване на системата.
„Такива регионални системи за управление на отпадъци има в над 50 региона в страната. От правителството и от страна на Европейския съюз се предоставя възможност да се кандидатства и регион Разлог е сред 20-те, които имат тази възможност”, заяви министърът на околната среда Нона Караджова, която присъства на общинското заседание. Тя увери отново присъстващите в безопасността на депото за населението и за околната среда.
„Надявам се, че след време ще се изградят и рециклиращите инсталации за отделяне на полезните компоненти от депото и съпътстваща инфраструктура за нормалното обслужване на една такава система”, допълни министър Караджова. Според нея изпълнението на проекта ще реши много проблеми на общината и региона, свързани с битовите отпадъци.
Депото ще обслужва община Разлог, както и съседните общини Банско, Белица и Якоруда.
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ ПО ТЕМАТА
Корекция на речни корита
Вижте кои са инженерните техники, осигуряващи достатъчен капацитет на речните корита за поемане на повишени водни потоци и гарантиращи, че рискът от наводнения е сведен до минимум.
118 общини могат да кандидатстват за финансиране за компостиращи инсталации
Допустими за финансиране са инсталации за предварително третиране, които осигуряват отделяне на възможно най-голямо количество отпадъци от потока смесено събрани битови отпадъци, които впоследствие ще бъдат подложени на рециклиране и оползотворяване, както и на стабилизиране на биологичната фракция.
Европейска схема за екомаркировка
ВиК инфраструктурата на България
Кръговият потенциал на PET от бутилки все още не е реализиран напълно
Ситуацията с рециклирането на PET бутилки варира в рамките на континента, като някои държави постигат високи нива, основно благодарение на наличието на депозитни системи, докато при други държави, в които има единствено системи за разделно събиране, нивата на рециклиране са по-ниски.
Нова технология обещава напредък в рециклирането на текстил
Успехът на проекта се затвърждава при тъкането на плата, което преминава безпроблемно, както и от крайния продукт – хавлиена кърпа, чието качество почти не се различава от това на кърпа, произведена от първични суровинни материали.
Австралийски учени оптимизират рециклирането на въглеродни влакна
Новоразработеният метод има два етапа: пиролиза, при която материалът се разгражда и овъглява, което предотвратява формирането на здрава връзка с полимерната матрица; високотемпературно окисление, насочено към елиминиране на въглена.
ЕК прие стратегия за намаляване на емисиите на метан
Стратегията включва законодателни и незаконодателни действия в сферата на енергетиката, селското стопанство и сектора на отпадъците, които генерират близо 95% от антропогенните емисии на метановите в световен мащаб.
ГБИТК организира онлайн конференция за устойчиво отопление и охлаждане с участие на германски фирми
Програмата на онлайн конференцията включва и разглеждане на предизвикателствата пред топло- и студоподаването в България и перспективите за тяхното развитие в контекста на декарбонизацията на отоплителния сектор.
Биоразградими и компостируеми пластмаси
Въпреки че биоразградимите и компостируемите пластмаси на практика са рециклируеми, в момента те не се рециклират до нови пластмасови материали. Те по-скоро се третират като примес при рециклирането на конвенционални пластмаси, в случай че са събрани съвместно.
Ecomondo Digital Edition 2020 събра над 21 000 посетители в дигитално изложбено пространство
Изложението Ecomondo Digital Edition 2020 и тази година се доказа като отлична възможност, макар и във виртуална среда, да се сравнят посоките на развитие, които зелените политики чертаят в европейските държави, да се даде начало на много успешни партньорства и да се постигнат градивни предложения в сферата на кръговата икономика, възобновяемата енергия и зелените технологии.
Как се отразява пандемията върху сектор Отпадъци в Европа?
Съгласно насоките на Световната здравна организация и други здравни институции отпадъците от заразени с COVID-19 лица, карантинирани у дома, трябва да се смятат за опасни (инфекциозни) и да се обезвреждат като такива. На практика обаче в много европейски държави от местните власти се изисква тези отпадъци да се третират като смесени битови отпадъци, за които се прилагат специфични мерки за безопасност при събирането им.