Община Добричка взе решение за строеж на депо за отпадъци в село Стожер
13.01.2012, Брой 1/2012
Правото на строеж се дава за срок от 30 години, като в него ще приключат строителството и експлоатацията на регионалното депо, решиха съветниците. Преди това общинският съвет даде съгласието си да бъде променена собствеността на имота от публична в частна общинска собственост. Съветниците гласуваха да бъде променен пътят до регионалното депо - това да е черен път, който ще преминава през селото.
Общинският съвет не прие предложението на сдружението с нестопанска цел Управление на отпадъците - Регион Добрич, с което се искаше безвъзмездно да се учреди правото на строеж върху 88,67 процента от терена.
Според процентното съотношение в правото на строеж върху терена всяка от общините трябва да плати следните суми: община Балчик – 9,98% или – 29 932 лв., община Ген.Тошево – 8,17% или 24 502 лв., община Добрич – 46,34% или 138 978 лв., община Каварна – 7,44% или 22 313 лв., община Крушари – 2,65% или 7 947 лв., община Тервел – 8,32% или 24 952 лв., община Шабла – 2,66% или 7 977 лв. и община Никола Козлево – 3,11% или 9 328 лв.
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ ПО ТЕМАТА
Учени разработиха ензим, който разгражда пластмаса за 24 часа
Откритието може да реши един от най-наболелите екологични проблеми – какво да се прави с милиардите тонове пластмасови отпадъци, натрупващи се в депата и замърсяващи почвите и водите.
Кръговият потенциал на PET от бутилки все още не е реализиран напълно
Ситуацията с рециклирането на PET бутилки варира в рамките на континента, като някои държави постигат високи нива, основно благодарение на наличието на депозитни системи, докато при други държави, в които има единствено системи за разделно събиране, нивата на рециклиране са по-ниски.
Нова технология обещава напредък в рециклирането на текстил
Успехът на проекта се затвърждава при тъкането на плата, което преминава безпроблемно, както и от крайния продукт – хавлиена кърпа, чието качество почти не се различава от това на кърпа, произведена от първични суровинни материали.
Австралийски учени оптимизират рециклирането на въглеродни влакна
Новоразработеният метод има два етапа: пиролиза, при която материалът се разгражда и овъглява, което предотвратява формирането на здрава връзка с полимерната матрица; високотемпературно окисление, насочено към елиминиране на въглена.
Как се отразява пандемията върху сектор Отпадъци в Европа?
Съгласно насоките на Световната здравна организация и други здравни институции отпадъците от заразени с COVID-19 лица, карантинирани у дома, трябва да се смятат за опасни (инфекциозни) и да се обезвреждат като такива. На практика обаче в много европейски държави от местните власти се изисква тези отпадъци да се третират като смесени битови отпадъци, за които се прилагат специфични мерки за безопасност при събирането им.
Инсталации за сортиране на отпадъци
Статията представя най-разпространените технологии за сортиране на битови отпадъци, предимствата и недостатъците на ръчните и автоматизираните процеси и прилаганите подходи в сортиращите инсталации.
Шредери – технологични новости
Повишаването на нивото на оползотворяване на отпадъците е сред главните движещи сили за осъществяване на прехода към кръгова икономика. Това е един от факторите, обуславящ разработването на новите и по-ефективни машини за рециклиране.
Производство на гориво от отпадъци (RDF)
От статията може да научите кои са технологиите за получаване на RDF от смесено събрани твърди битови отпадъци и как предварителното третиране влияе върху най-важните характеристики на горивото.
Develiot, Мирослав Гечев: Даваме на клиентите си възможността да използват силата на данните
Главният изпълнителен директор и съосновател на Develiot проследява развитието на стартиращата компания и представя иновативните й разработки за мониторинг на качеството на въздуха и на водни системи.
община Пловдив, инж. Иван Тотев: Разполагаме с богат опит в устойчивото управление на отпадъци
От разговора с кмета на Пловдив може да научите повече за актуалните и вече реализираните проекти в областта на устойчивото управление на различните групи отпадъци, генерирани на територията на общината.
община Кнежа, Илийчо Лачовски: Проектите ни в областта на енергийната ефективност допринасят за ограничаване на замърсяването на въздуха
Кметът на Кнежа говори за ползите от предприетите мерки за повишаване на енергийната ефективност на сградите в общината и как те допринасят за подобряване на качеството на атмосферния въздух.
община Етрополе, Димитър Димитров: Основен приоритет е изграждането на пречиствателна станция за питейни води
В интервюто кметът Димитър Димитров разкрива подробности около наградения в ЕКООБЩИНА 2018 "Интегриран инвестиционен проект във водния сектор на Етрополе", допринасящ за постигане на съответствие с европейските екологични изисквания.