Обединение Актор – Хелектор ще строи завода за отпадъци на Столична община
10.05.2013, Брой 1/2013
Обединение Актор – Хелектор спечели конкурса за строителството на втора фаза от проекта за интегрирана система от съоръжения за третиране на битовите отпадъци на СО - Проектиране и строителство на завод за механично-биологично третиране на отпадъци с производство на RDF-гориво, съобщиха от Столична община.
В техническото си предложение, Обединението Актор – Хелектор поставя акцент на производството на RDF-гориво от отпадъците. Това гориво ще се използва от Топлофикация София и по проект ще намали с най-малко 10% използването на природен газ при производството на топлинна енергия.
Общата стойност за реализацията на двете фази по проекта е близо 346 млн. лв. От тях 84,26% са безвъзмездна финансова помощ за Столична община от фондовете на Европейския съюз и съфинансиране от държавата.
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ ПО ТЕМАТА
Разработват система за уплътняване на отпадъци за Международната космическа станция
Технологията може да има критично значение за изследването на космоса в бъдеще, като системата ще се справя с управлението на отпадъци, съхранението им и възстановяването на вода в рамките на дългосрочни мисии, включително мисии с екипаж до Луната и Марс. TCPS ще може ефективно да редуцира обема на генерираните от астронавтите отпадъци и да регенерира почти цялото количество вода, съдържаща се в тях, за по-нататъшна употреба.
Изгарянето на отпадъци, съдържащи флуорополимери, не генерира значителни емисии на PFAS
Работейки в сътрудничество с международни партньори, изследователи от Технологичния институт в Карлсруе (KIT) анализират приноса от изгарянето на отпадъчни флуорополимери за генерирането на нискомолекулни, неполимерни флуорирани съединения. Техните експерименти с инсинератора BRENDA в KIT показват почти пълно унищожаване на флуорополимерите при изгаряне при температури и време на задържане, характерни за европейските инсинератори.
Генерирането на електронни отпадъци нараства 5 пъти по-бързо от рециклирането им
През 2022 г. са генерирани рекордните 62 милиона тона електронни отпадъци, което е ръст от 82% спрямо 2010 г. Според прогнозите се очаква допълнителен ръст от 32%, до 82 милиона тона до 2030 г. Това са пропилени стратегически ценни ресурси на стойност милиарди долари. Понастоящем само 1% от потребностите от редкоземни елементи се посрещат чрез рециклирането на електронни отпадъци.
Контейнерна инсталация за анаеробно третиране превръща отпадъчни ферментационни продукти в биогаз
Инсталацията е ситуирана в с. Димитриево, община Чирпан, като изграждането й е резултат от съвместните усилия и създадено съдружие между ЗП "Мария Степанчева", енергийна компания Ем Джей Енерджи и Сдружение "Клъстер зелена синергия"
Промишлена газопроводна инфраструктура
За да се посрещне нарастващото търсене на природен газ, съществуващата инфраструктура трябва да бъде разширена, като бъдат изградени нови газопроводи и инсталации за преработка. От статията може да научите повече за процесите и оборудването в съоръженията за пречистване, втечняване и компресиране на природен газ.
Технологии за сушене на утайки от ПСОВ
Основните цели на сушенето на утайките от пречиствателни станции за отпадъчни води са елиминиране на водата от тях, редуциране на обема им (приблизително 4-5 пъти) и стабилизиране, за да се намалят транспортните разходи и да се улесни съхранението. Изсушаването повишава калоричността на утайките, така че те могат лесно да се изгарят, без да се добавя допълнително гориво.
Подземно полагане на газопроводи
В продължение на статията от бр. 6/2017 на сп. Екология & Инфраструктура, в която представихме спецификите и изискванията при надземен монтаж на газопроводни линии, в настоящия брой разглеждаме технологията и етапите на подземно полагане на газопроводи. Преди да се пристъпи към същинската част е необходимо да се изпълнят редица подготвителни дейности по отношение както на терена, така и на самия тръбопровод.
Надземен монтаж на газопроводи
Газопроводите в населените места обикновено се полагат подземно, но е възможен и надземен монтаж както на линии за комунално-битови нужди, така и за промишлени цели. Когато подземното полагане на вътрешно-квартални газопроводи не е възможно, се допуска и откритият им монтаж на специални опори по фасадите на сгради. При него има редица специфики - етапите, материалите, изискванията. Статията обобщава основните от тях.