Обединение Актор – Хелектор ще строи завода за отпадъци на Столична община
10.05.2013, Брой 1/2013
Обединение Актор – Хелектор спечели конкурса за строителството на втора фаза от проекта за интегрирана система от съоръжения за третиране на битовите отпадъци на СО - Проектиране и строителство на завод за механично-биологично третиране на отпадъци с производство на RDF-гориво, съобщиха от Столична община.
В техническото си предложение, Обединението Актор – Хелектор поставя акцент на производството на RDF-гориво от отпадъците. Това гориво ще се използва от Топлофикация София и по проект ще намали с най-малко 10% използването на природен газ при производството на топлинна енергия.
Общата стойност за реализацията на двете фази по проекта е близо 346 млн. лв. От тях 84,26% са безвъзмездна финансова помощ за Столична община от фондовете на Европейския съюз и съфинансиране от държавата.
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ ПО ТЕМАТА
Генерирането на електронни отпадъци нараства 5 пъти по-бързо от рециклирането им
През 2022 г. са генерирани рекордните 62 милиона тона електронни отпадъци, което е ръст от 82% спрямо 2010 г. Според прогнозите се очаква допълнителен ръст от 32%, до 82 милиона тона до 2030 г. Това са пропилени стратегически ценни ресурси на стойност милиарди долари. Понастоящем само 1% от потребностите от редкоземни елементи се посрещат чрез рециклирането на електронни отпадъци.
Контейнерна инсталация за анаеробно третиране превръща отпадъчни ферментационни продукти в биогаз
Инсталацията е ситуирана в с. Димитриево, община Чирпан, като изграждането й е резултат от съвместните усилия и създадено съдружие между ЗП "Мария Степанчева", енергийна компания Ем Джей Енерджи и Сдружение "Клъстер зелена синергия"
Възможно ли е рециклирането на батерии за електромобили в индустриален мащаб?
Производителите на електромобили и батерии за тях вече могат да рециклират употребяваните и дефектните батерии в индустриален мащаб чрез лазерна технология на TRUMPF, която бе представена премиерно по време на водещото търговско изложение за батерийни технологии Battery Show Europe 2024, състояло се през юни в Щутгарт
Внедряват дигитално управление на битовите отпадъци в Мездра
Системата функционира и събира данни от няколко седмици, като се предвижда да обхване всички съдове в Мездра и да следи детайлно количеството отпадъци в тях.
Промишлена газопроводна инфраструктура
За да се посрещне нарастващото търсене на природен газ, съществуващата инфраструктура трябва да бъде разширена, като бъдат изградени нови газопроводи и инсталации за преработка. От статията може да научите повече за процесите и оборудването в съоръженията за пречистване, втечняване и компресиране на природен газ.
Технологии за сушене на утайки от ПСОВ
Намаляването на влагосъдържанието на утайките от пречистване на води е най-голямото предизвикателство при третирането на тези отпадъци. Материалът представя най-ефективните от гледна точка на екологосъобразност и енергопотребление методи за сушене на утайки от ПСОВ.
Подземно полагане на газопроводи
В продължение на статията от бр. 6/2017 на сп. Екология & Инфраструктура, в която представихме спецификите и изискванията при надземен монтаж на газопроводни линии, в настоящия брой разглеждаме технологията и етапите на подземно полагане на газопроводи. Преди да се пристъпи към същинската част е необходимо да се изпълнят редица подготвителни дейности по отношение както на терена, така и на самия тръбопровод.
Надземен монтаж на газопроводи
Газопроводите в населените места обикновено се полагат подземно, но е възможен и надземен монтаж както на линии за комунално-битови нужди, така и за промишлени цели. Когато подземното полагане на вътрешно-квартални газопроводи не е възможно, се допуска и откритият им монтаж на специални опори по фасадите на сгради. При него има редица специфики - етапите, материалите, изискванията. Статията обобщава основните от тях.