НС одобри създаването на Национален експертен съвет по изменение на климата
28.02.2014, Брой 1/2014
Национален експертен съвет по изменение на климата ще бъде създаден след решение на Народното събрание. Той ще изпълнява функцията на консултативен орган към министъра на околната среда и водите.
В Съвета ще вземат участие представители на министерствата на околната среда и водите, на земеделието, на икономиката и енергетиката, на транспорта, на финансите, на инвестиционното проектиране, на вътрешните работи, на външните работи, на здравеопазването, на образованието и науката, на труда и социалната политика.
Ще има представители и на Държавна агенция “Национална сигурност”, Изпълнителната агенция по околна среда, БАН, Националното сдружение на общините и юридически лица с нестопанска цел, чиято дейност има пряко отношение към ограничаване изменението на климата.
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ ПО ТЕМАТА
Зелени покриви
Kонцепцията за зелените покриви, макар и на пръв поглед сравнително нова, съществува от няколко века, предимно в северноевропейските държави. Зелените покриви с торфена основа са често срещан елемент в традиционни сгради за северната част на Шотландия, Исландия и Скандинавските страни.
Синхронизираха четири наредби за парниковите емисии с изисквания на ЕС
АСЕКОБ, Николай Сиджимов: За 20 години АСЕКОБ се превърна в мярка за професионализъм и колегиалност
Изпълнителният директор и член на УС на Асоциацията на еколозите от общините в България споделя впечатленията си от провелата се XXXVIII Асамблея на АСЕКОБ.
Управление на водните ресурси в страната
Кои икономически сектори държат ключа към водна устойчивост в Европа
Според брифинга на Европейската агенция по околна среда "Водни спестявания за водно устойчива Европа" икономическите сектори с най-високи нива на водочерпене имат потенциала за спестяване на най-големи количества вода. Сред тях са ключови икономически сектори като производството на енергия, земеделието, общественото водоснабдяване и производството.
ЕС предлага нови директиви за замърсяването на въздуха и третирането на градски отпадъчни води
Само по себе си замърсяването на атмосферния въздух води до преждевременната смърт на 300 000 европейци всяка година. Според Комисията предложените нови правила ще редуцират смъртността в резултат от нивата на основния замърсител фини прахови частици 2,5 (ФПЧ2,5), надвишаващи тези в насоките на Световната здравна организация (СЗО), с над 75% за десет години.
Пътният транспорт и битовото отопление продължават да са водещите замърсители на въздуха в ЕС
Пътният трафик е основен източник на замърсяване на атмосферния въздух в Западна и Северна Европа, като 6 държави (Австрия, Дания, Финландия, Нидерландия, Португалия и Обединеното кралство) го посочват като единствена причина за регистрираните превишения
Нови екологични норми за химическата индустрия в ЕС
Освен нови норми за емисиите на летливи органични съединения (ЛОС), предложението въвежда и нов подход, подкрепен от управленска система за предотвратяване, редуциране и количествено определяне на дифузните емисии (например течове от оборудване). Това се счита за съществен напредък, тъй като понякога дифузните емисии съставляват до 90% от общите емисии, генерирани от химическите заводи.
Корекция на речни корита
Вижте кои са инженерните техники, осигуряващи достатъчен капацитет на речните корита за поемане на повишени водни потоци и гарантиращи, че рискът от наводнения е сведен до минимум.
118 общини могат да кандидатстват за финансиране за компостиращи инсталации
Допустими за финансиране са инсталации за предварително третиране, които осигуряват отделяне на възможно най-голямо количество отпадъци от потока смесено събрани битови отпадъци, които впоследствие ще бъдат подложени на рециклиране и оползотворяване, както и на стабилизиране на биологичната фракция.