Нова информационна система ще следи качеството на атмосферния въздух в реално време
12.03.2016, Брой 1/2016
Информационна система за качеството на атмосферния въздух (КАВ) ще бъде изградена в рамките на новия програмен период на Оперативна програма Околна среда 2014-2020. Проектът ще бъде част от Националната система за мониторинг на КАВ в реално време и ще подава данни към Европейската агенция за околна среда (ЕАОС) и Европейската комисия.
С изграждането на информационната система България ще изпълни ангажиментите си към Европейския съюз за осигуряване на информация за нивата на замърсяване на въздуха, като отчита прогнозните нива на замърсяване, както и мерките, заложени в общинските програми за КАВ и тяхното изпълнение. Максималният размер на средствата по процедурата е 700 000 лв., като те ще бъдат използвани за подготовка на проекта и тръжната документация, изграждане на системата и избиране на площадки за мониторинг.
Ще бъде осигурена и нужната специализирана техника. Изпълнителната агенция по околна среда към Министерството на околната среда и водите е бенефициент по процедурата и координационен център към Европейската агенция за околна среда, и като такъв има ангажимент за докладването на данни за качеството на атмосферния въздух на национално ниво до ЕАОС и ЕК.
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ ПО ТЕМАТА
ИАОС, Валери Серафимов: Важно е да осигурим достъп до достоверна и навременна информация за околната среда
Директорът на дирекция “Мониторинг и оценка на околната среда” в ИАОС представя функциите, отговорностите и приоритетните цели на агенцията.
Технологии за термично оползотворяване на утайки от ПСОВ
Рециклиране на отработени масла
Предотвратяване на замърсяването на почвата
Всеобщото замърсяване на околната среда, въздуха и водите естествено рефлектира и в замърсяване на почвите. В почвата попадат течни и твърди замърсители от бита, промишлеността и селското стопанство.
Значително подобрение на качеството на въздуха в Европа през последното десетилетие
Мерките за ограничаване на разпространението на коронавируса, въведени в повечето европейски държави през пролетта на 2020 г., са довели до значително ограничаване на емисиите на атмосферни замърсители най-вече от пътния транспорт, авиацията и международното корабоплаване.
Европейското законодателство за замърсяване на въздуха
Над една трета от жителите на европейските градове са изложени на високи концентрации на прахови частици във въздуха. Праховите частици (ПЧ) са един от най-сериозните замърсители, които вредят на човешкото здраве, тъй като те проникват в чувствителни части на дихателната система.
Разработват система за уплътняване на отпадъци за Международната космическа станция
Технологията може да има критично значение за изследването на космоса в бъдеще, като системата ще се справя с управлението на отпадъци, съхранението им и възстановяването на вода в рамките на дългосрочни мисии, включително мисии с екипаж до Луната и Марс. TCPS ще може ефективно да редуцира обема на генерираните от астронавтите отпадъци и да регенерира почти цялото количество вода, съдържаща се в тях, за по-нататъшна употреба.
Изгарянето на отпадъци, съдържащи флуорополимери, не генерира значителни емисии на PFAS
Работейки в сътрудничество с международни партньори, изследователи от Технологичния институт в Карлсруе (KIT) анализират приноса от изгарянето на отпадъчни флуорополимери за генерирането на нискомолекулни, неполимерни флуорирани съединения. Техните експерименти с инсинератора BRENDA в KIT показват почти пълно унищожаване на флуорополимерите при изгаряне при температури и време на задържане, характерни за европейските инсинератори.
Генерирането на електронни отпадъци нараства 5 пъти по-бързо от рециклирането им
През 2022 г. са генерирани рекордните 62 милиона тона електронни отпадъци, което е ръст от 82% спрямо 2010 г. Според прогнозите се очаква допълнителен ръст от 32%, до 82 милиона тона до 2030 г. Това са пропилени стратегически ценни ресурси на стойност милиарди долари. Понастоящем само 1% от потребностите от редкоземни елементи се посрещат чрез рециклирането на електронни отпадъци.
Контейнерна инсталация за анаеробно третиране превръща отпадъчни ферментационни продукти в биогаз
Инсталацията е ситуирана в с. Димитриево, община Чирпан, като изграждането й е резултат от съвместните усилия и създадено съдружие между ЗП "Мария Степанчева", енергийна компания Ем Джей Енерджи и Сдружение "Клъстер зелена синергия"