Нова информационна система ще следи качеството на атмосферния въздух в реално време
12.03.2016, Брой 1/2016
Информационна система за качеството на атмосферния въздух (КАВ) ще бъде изградена в рамките на новия програмен период на Оперативна програма Околна среда 2014-2020. Проектът ще бъде част от Националната система за мониторинг на КАВ в реално време и ще подава данни към Европейската агенция за околна среда (ЕАОС) и Европейската комисия.
С изграждането на информационната система България ще изпълни ангажиментите си към Европейския съюз за осигуряване на информация за нивата на замърсяване на въздуха, като отчита прогнозните нива на замърсяване, както и мерките, заложени в общинските програми за КАВ и тяхното изпълнение. Максималният размер на средствата по процедурата е 700 000 лв., като те ще бъдат използвани за подготовка на проекта и тръжната документация, изграждане на системата и избиране на площадки за мониторинг.
Ще бъде осигурена и нужната специализирана техника. Изпълнителната агенция по околна среда към Министерството на околната среда и водите е бенефициент по процедурата и координационен център към Европейската агенция за околна среда, и като такъв има ангажимент за докладването на данни за качеството на атмосферния въздух на национално ниво до ЕАОС и ЕК.
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ ПО ТЕМАТА
ИАОС, Валери Серафимов: Важно е да осигурим достъп до достоверна и навременна информация за околната среда
Директорът на дирекция “Мониторинг и оценка на околната среда” в ИАОС представя функциите, отговорностите и приоритетните цели на агенцията.
Технологии за термично оползотворяване на утайки от ПСОВ
Рециклиране на отработени масла
Предотвратяване на замърсяването на почвата
Всеобщото замърсяване на околната среда, въздуха и водите естествено рефлектира и в замърсяване на почвите. В почвата попадат течни и твърди замърсители от бита, промишлеността и селското стопанство.
Значително подобрение на качеството на въздуха в Европа през последното десетилетие
Мерките за ограничаване на разпространението на коронавируса, въведени в повечето европейски държави през пролетта на 2020 г., са довели до значително ограничаване на емисиите на атмосферни замърсители най-вече от пътния транспорт, авиацията и международното корабоплаване.
Европейското законодателство за замърсяване на въздуха
Над една трета от жителите на европейските градове са изложени на високи концентрации на прахови частици във въздуха. Праховите частици (ПЧ) са един от най-сериозните замърсители, които вредят на човешкото здраве, тъй като те проникват в чувствителни части на дихателната система.
ГБИТК организира онлайн конференция за устойчиво отопление и охлаждане с участие на германски фирми
Програмата на онлайн конференцията включва и разглеждане на предизвикателствата пред топло- и студоподаването в България и перспективите за тяхното развитие в контекста на декарбонизацията на отоплителния сектор.
Пътният транспорт и битовото отопление продължават да са водещите замърсители на въздуха в ЕС
Пътният трафик е основен източник на замърсяване на атмосферния въздух в Западна и Северна Европа, като 6 държави (Австрия, Дания, Финландия, Нидерландия, Португалия и Обединеното кралство) го посочват като единствена причина за регистрираните превишения
Кръговият потенциал на PET от бутилки все още не е реализиран напълно
Ситуацията с рециклирането на PET бутилки варира в рамките на континента, като някои държави постигат високи нива, основно благодарение на наличието на депозитни системи, докато при други държави, в които има единствено системи за разделно събиране, нивата на рециклиране са по-ниски.
IFAT Мюнхен ще акцентира върху устойчивото потребление на ресурси
По традиция много национални и международни асоциации активно участват в оформянето на програмата на изложението – дали като изложители, със специални изложби, демонстрации на живо, обиколки или лекции.