НДЕФ откри процедура за финансиране на проекти за минерални извори
25.11.2016, Брой 4/2016
Националният доверителен екофонд (НДЕФ) откри процедура за финансиране на проекти за разработване на минерални извори от страна на общинските власти, съобщи Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
НДЕФ ще предостави безвъзмездно до 50% от необходимите финанси за разработването на минерални извори, както и покриване на лихвите от кредити, от които общините биха се възползвали за изпълнение на проектите. Срокът за внасяне на предложения е 16 декември т. г.
Бюджетът на програмата е 3,5 млн. лв., като от кандидатите се изисква да представят готови предпроектни проучвания, технически проекти и бизнес план, доказващи икономическата целесъобразност на проектите, поясняват от МОСВ.
Предложенията за проекти следва да включват подмяна, изграждане или разширяване на инфраструктурата за пренос или подаване на минералните води до ползватели, резервоари, топлообменници, оборудване за експлоатация и водовземане и др., съобщиха от министерството.
От 2011 г. насам с промени в Закона за водите общините получават от държавата правото да ползват безвъзмездно находищата на минерални води, които се намират на тяхна територия за период от 25 години като досега от правото си са се възползвали 42 общини.
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ ПО ТЕМАТА
Корекция на речни корита
Вижте кои са инженерните техники, осигуряващи достатъчен капацитет на речните корита за поемане на повишени водни потоци и гарантиращи, че рискът от наводнения е сведен до минимум.
118 общини могат да кандидатстват за финансиране за компостиращи инсталации
Допустими за финансиране са инсталации за предварително третиране, които осигуряват отделяне на възможно най-голямо количество отпадъци от потока смесено събрани битови отпадъци, които впоследствие ще бъдат подложени на рециклиране и оползотворяване, както и на стабилизиране на биологичната фракция.
Европейска схема за екомаркировка
Община Костенец планира изграждането на депо за производствени отпадъци
В плановете за развитие на екологичната политика на община Костенец е изграждането на пречиствателна станция в град Костенец, на модулни пречиствателни станции за третиране на отпадъчните води от с. Костенец и с. Пчелин, депо за производствени отпадъци. Общината предвижда и други мерки като корекция на реките в горския фонд, изграждане на каменни прагове, залесяване и озеленяване, ландшафтно оформяне на пътищата и др.
ВиК - Стара Загора, инж. Румен Райков: Реформите в сектора ще се осъществят само със съдействието на властите
Управителят на ВиК - Стара Загора споделя очакванията си във връзка с реализацията на Стратегията за развитието и управлението на водоснабдяването и канализацията до 2023 година.