МОСВ предвижда облекчения в екологичните режими за МСП
06.07.2017, Брой 4/2017
Административната тежест в сферата на опазването на околната среда и водите за малките и средни предприятия (МСП) ще бъде облекчена, стана ясно по време на блиц контрол в парламентарната комисия по околната среда и водите. Министърът на околната среда и водите Нено Димов заяви, че има възможност за микро и малките компании да се въведе принципът на мълчаливото съгласие.
Предстои да се обсъди дали за тях ще могат да отпаднат тежките процедури по оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС). “Вече се работи с работодателските организации за преглед на административните процедури с цел намиране на решения за облекчаване на бизнеса. От тях вече постъпват предложения и идеите се обсъждат. Има обаче административни процедури, които са ангажименти по европейски директиви и регламенти, и те няма как да бъдат премахнати”, обясни министър Димов.
Други дискутирани теми по време на контрола бяха бъдещи мерки срещу замърсяването на атмосферния въздух, включващи ограничаване на съдържанието на сяра и пепел във въглищата и брикетите, които се продават за битово отопление на населението, подобряване на контрола по отношение съответствието на МПС с техническите изисквания, на които трябва да отговарят, с оглед намаляване на емисиите на вредни вещества и др.
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ ПО ТЕМАТА
Корекция на речни корита
Вижте кои са инженерните техники, осигуряващи достатъчен капацитет на речните корита за поемане на повишени водни потоци и гарантиращи, че рискът от наводнения е сведен до минимум.
118 общини могат да кандидатстват за финансиране за компостиращи инсталации
Допустими за финансиране са инсталации за предварително третиране, които осигуряват отделяне на възможно най-голямо количество отпадъци от потока смесено събрани битови отпадъци, които впоследствие ще бъдат подложени на рециклиране и оползотворяване, както и на стабилизиране на биологичната фракция.
Европейска схема за екомаркировка
Romenvirotec 2026 представя технологичните новости в опазването на околната среда
Изложението ще представи цялостна гама от технологии за сортиране, рециклиране и оползотворяване на отпадъци. Посетителите ще могат да видят различни видове сепаратори и автоматизирани станции за сортиране, както и решения за рециклиране на отпадъци от пластмаса, метал, хартия, стъкло и текстил. Традиционно изложителите ще презентират и технологии за получаване на енергия от отпадъци чрез изгаряне и газификация, а също и за компостиране и анаеробно разграждане, за химична неутрализация на опасни отпадъци, за възстановяване на редки метали от излязло от употреба електрическо и електронно оборудване, трошачни инсталации за строителни отпадъци и др. Специален акцент ще бъде поставен и върху дигитализацията с технологични решения за IoT, платформи за проследимост и сортиращи роботи.
Новости в технологиите за пречистване на отпадъчни води
Бъдещето на пречистването на отпадъчни води е в срещата на иновации в биологичното третиране, авангардни материали, дигитален интелект и системно мислене. Вместо да се фокусират само върху отстраняване на замърсителите, съвременните технологии за пречистване все повече се проектират за възстановяване на енергия, хранителни вещества и чиста вода, и то по интегриран и устойчив начин.
Ecomondo 2023 с +15% посещаемост: екологичният преход стартира
На площ от 150 000 кв. м в продължение на четири интензивни дни на бизнес срещи бяха разположени щандовете на над 1500 изложители – с 10% повече спрямо миналата година. Дигиталното участие също нарасна чрез B2B приложението GreentechInsights, което регистрира 600 хиляди разглеждания на изложителски профили.
Влезе в сила нов регламент за батериите и негодните за употреба батерии
В обхвата на регламента на Европейския парламент и на Съвета попадат всички батерии, включително всички негодни за употреба портативни батерии, акумулаторни батерии за електрически превозни средства, индустриални батерии, стартерни акумулаторни батерии (използвани предимно за превозни средства и машини) и батерии за леки транспортни средства (напр. електрически велосипеди, електрически мотопеди, електрически скутери).
Контейнерна инсталация за анаеробно третиране превръща отпадъчни ферментационни продукти в биогаз
Инсталацията е ситуирана в с. Димитриево, община Чирпан, като изграждането й е резултат от съвместните усилия и създадено съдружие между ЗП "Мария Степанчева", енергийна компания Ем Джей Енерджи и Сдружение "Клъстер зелена синергия"
Пътният транспорт и битовото отопление продължават да са водещите замърсители на въздуха в ЕС
Пътният трафик е основен източник на замърсяване на атмосферния въздух в Западна и Северна Европа, като 6 държави (Австрия, Дания, Финландия, Нидерландия, Португалия и Обединеното кралство) го посочват като единствена причина за регистрираните превишения
Предстои актуализация на програмите за КАВ в няколко общини
Целта на програмите, които ще се финансират безвъзмездно по ОП “Околна среда 2014-2020” е да се намалят нивата на замърсителите и да се достигнат утвърдените норми за фини прахови частици, азотни оксиди, серен диоксид и др., както и да се планират адекватни към местните условия мерки за подобряване на качеството на атмосферния въздух.
Зелени покриви
Kонцепцията за зелените покриви, макар и на пръв поглед сравнително нова, съществува от няколко века, предимно в северноевропейските държави. Зелените покриви с торфена основа са често срещан елемент в традиционни сгради за северната част на Шотландия, Исландия и Скандинавските страни.













