Международно събитие за управление на отпадъците и рециклиране - от 7 до 9 март в София
17.02.2017, Брой 1/2017 / Фирмени статии / Отпадъци
В началото на март София ще е отново домакин на ежегодната международна изложба и конференция Save the Planet за Управление на отпадъците, рециклиране. Изложители от 13 държави участват в осмото издание на проявата: Австрия, Белгия, България, Чехия, Германия, Гърция, Дания, Италия, Литва, Норвегия, Холандия, Швейцария и Южна Корея. Повечето от тях търсят дистрибутори за България и Балканите.
Ще се демонстрира как промишлените, битовите и селскостопанските отпадъци могат да се използват за получаване на енергия, която да се прилага обратно в бита или производството.
Ще бъдат демонстрирани малки и микро биогаз инсталации за оползотворяване на място на отпадъците от ферми, земеделски производства, хранително-вкусова промишленост и всички останали индустриални сектора, образуващи биоразградими отпадъци. Ще може да се видят и високо ефективни системи за компостиране и за производство на биогаз от биоразградимата част от твърдите битови отпадъци на общините.
Какви други експонати ще привлекат вниманието на бизнеса, земеделските стопани и общините:
• машини за автоматизирано преработване на селскостопанските отпадъци в биомаса; преси за балиране.
• системи за производство на пелети от дървесина, слама, слънчогледови люспи, както и от битови отпадъци.
• оборудване за отстраняване на обвивките на житните растения и маслодайните семена, както и машини за изпичане в маслодобивната промишленост, които успешно се прилагат при производството на фуражи и храни.
• инсталации за производство на храни за домашни любимци.
• хибридна когенерационни система чрез биомаса и биогаз за икономично отопление и охлаждане - чрез оползотворяване на отпадната топлина в някои промишлените процеси като консервни фабрики, винарни, парници и мандри.
• високо ефективни когенерационни и тригенерационни системи за ефективно охлаждане и оползотворяване на отпадна топлина.
Те са подходящи за промишлени обекти (химически, фармацевтични, циментови заводи, заводи за метали и пластмаса, консервни фабрики и др) и непромишлени (болници, детски градини, хотели, търговски центрове и др.). Припомняйки нейните предимства, трябва да отбележим осезаемото намаляване на сметките за електричество, отопление и охлаждане.
Съпътстващите ползи, които са не по-малко важни, са намалената консумация на изходната суровина за производство на енергия, тъй като с по-малко гориво се произвежда едновременно електричество и топлина, и/или охлаждане, вместо да се осигурява поотделно за всяка.
Да не забравяме околната среда и качеството на въздуха - намалените емисии на въглероден диоксид благодарение на когенерацията и тригенерацията ще стават все по-голям приоритет и са стъпка към по-осъзнато съвместно съществуване на нашата планета.
• най-новите технологии за отопление на биомаса: котли на биомаса.
• решение за интегрирано управление на битови отпадъци. Тази услуга помага на общините, фирмите за събирането на отпадъци и гражданите, да бъдат информирани по отношение на различните процеси при събирането на отпадъци.
Гражданите могат да получават достъп чрез приложения на мобилните си устройства до личните си данни за това колко отпадъци са произвели, да се информират за цените за рециклиране, за това как да се събират разделно отпадъците, за графика на събирането им и имат възможност да заявяват извозване на тежки отпадъци.
На 8 март ще се състои конференцията за Управление на отпадъците
Входът за посещение на изложбите е свободен.