Корекция на речни корита
05.07.2018, брой 5/2018 / Технически статии / Инфраструктура
Някои реки са предразположени към внезапни наводнения, което налага планирането на интервенции за смекчаване на последиците от тях, въпреки че не може да се предвиди точно момент, в който би настъпило подобно природно бедствие. В останалите случаи за редуциране на риска от наводнения в горната част на водосборния басейн фокусът е насочен към намаляване на нестабилността на склоновете, количеството и скоростта на оттока и предотвратяване на ерозията. В районите надолу по течението интервенциите са насочени към смекчаването на последиците и въздействието от всяко възникнало наводнение.
Оттокът се определя до голяма степен от морфологията на реката, като тя може да е причина за усилване или ограничаване на приливните вълни и риска от наводнения. Преминавайки през алувиални равнини, реките често образуват меандри, а по време на наводнение тази морфология води до прекомерно вдълбаване на бреговете, като по този начин могат да бъдат унищожени земеделски земи и населени места.
Под корекция на реките се разбира предприемането на структурни мерки за подобряване на състоянието на речното корито и бреговете. Корекцията е важен компонент от предотвратяването и ограничаването на внезапните наводнения и управлението на наводненията като цяло, както и от други дейности - например осигуряване на безопасното преминаване на повишени потоци под мостове. Основната цел при редуциране на риска от наводнения е да се контролира режимът на оттичане на водите в речния басейн чрез ограничаване на динамичната енергия, като по този начин се управлява морфологичното изменение на речното корито. Благодарение на корекцията се понижава и преносът на седимент (наноси), което допринася за минимизиране на ерозията на речното легло и бреговете. В редица случаи речните корекционни структури се комбинират с биоинженерни техники за намаляване на негативните ефекти върху околната среда и ландшафта. Изборът и проектирането на най-подходящата структура зависят до голяма степен от условията на обекта.
Структурите за корекция на речните корита могат да бъдат класифицирани в две основни категории – напречни и надлъжни защитни структури. Напречните предпазни структури се изграждат перпендикулярно на водното течение. Те се използват за намаляване на речния градиент, за да се редуцира скоростта на водния поток и да се предпазят речното корито и бреговете от ерозия. Надлъжните защитни структури се изграждат по естествените брегове, успоредно на речното течение, и се простират на значително разстояние. Най-често срещаните структури са насипи и диги.
Разширяване на речните корита
Често прилаган метод за увеличаване на капацитета на речните корита, и съответно за понижаване на риска от наводнения, е разширяването им. Въпреки широката си приложимост подходът има и редица недостатъци. Те включват: нарушаване на околната среда в резултат на загубата на естествени характеристики на канала и растителността по време на процеса на разширяване (възстановяването може да отнеме много време); нестабилност на канала поради отстраняването на растителността, която подпомага да се предотврати ерозията и да се поддържа целостта на речните брегове; отлагане на наноси в канала, което води до образуване на плитчини и крие риск от евентуално повторно стесняване на канала до естествените му параметри, а това. от своя страна. налага интервенции за запазване на желания размер на канала, които са свързани с неблагоприятни въздействия върху околната среда; неприятен и неестествен вид на модифицираното речно корито, особено в условия на ниски води, които преобладават над наводненията.
Някои от тези проблеми могат да бъдат преодолени чрез създаване на двустъпален канал, при който обичайният речен поток преминава през по-малък вътрешен канал, а при наводнение водите преливат в много по-широкия външен канал. Този дизайн наподобява действието на естествените заливни тераси, но по по-ограничен и контролиран начин. Като вариант на двустъпалния канал с помощта на защитни стени може да бъде изградена секция за ниски води, която да задържа речния поток и да повишава скоростта му, без това да оказва значително влияние в условия на наводнение.
Драгиране и отстраняване на наноси
Отстраняването на седиментните отлагания обхваща дейностите по отстраняване на натрупаните наноси по дъното на даден канал. Драгирането е обобщаващ термин, използван за изкопаването на материали под нивото на водата или като поддържаща дейност, или като част от работите по разширяване на каналите. Основната цел на двете дейности е да се поддържа или плавателната дълбочина, или капацитетът за поемане на наводнения на речните корита, а понякога и двете.
Драгирането е скъпа процедура и може да доведе до сериозни екологични проблеми. Разходите са свързани не само с драгажната дейност, но и с третирането на изкопания материал, който може да бъде замърсен. В такива случаи се налага обезвреждането му в специализирани и лицензирани депа, а това е свързано и със съответните транспортни разходи. Препоръчително е драгирането да се избягва, когато това е възможно, най-вече поради факта, че почти никога не е еднократна операция.
Стабилизиране на каналите
Без намеса всяка река образува самостоятелен канален профил, контур и градиент, съответстващи на пренасяните водни потоци. Всички те са взаимосвързани, например реките с прекалено стръмни брегове могат да модифицират леглото си така, че да образуват градиент с по-малък наклон или да формират меандри, чрез които, благодарение на увеличената дължина на коритото, също се постига градиент с по-малък наклон.
За да се предотврати излизането на реките извън коритата им и да се сведат до минимум евентуалните щети за населението и имуществото, може да се наложи изграждането на хидротехнически структури, например брегоукрепващи съоръжения и преливници. Понякога като крайна защитна мярка може да се предприеме изграждането на стоманени шпунтови стени в най-близката точка, в която реката ще достигне до някаква структура. В тези случаи речното корито е незасегнато, докато потокът не се увеличи достатъчно, за да достигне до тези шпунтови стени. Брегоукрепването може да е необходимо и като част от или в отговор на други инженерни дейности. Например, защита може да е нужна надолу по течението след дренажен тръбопровод или в точките на заустване – и в двата случая, за да се предпазят уязвимите брегове от ерозия вследствие на бързотечащи или силно турбулентни води.
Поддръжка на канали
В този контекст това включва: поддържане на канала без прекомерна растителност; премахване на отломки и всякакви препятствия (естествени или вследствие на човешка дейност); отстраняване на наносите, където това е подходящо. Обикновено основната цел е поддържането на капацитета на канала, за да се гарантира, че той е достатъчен за поемането на повишени водни потоци, свързани с риска от наводнения. В миналото реките често са били драгирани, за да се осигури по-голяма дълбочина за плавателни цели. Това е довело до необходимостта от регулярно драгиране, за да се поддържа тази дълбочина на канала особено в близост до шлюзови съоръжения.
От изключително значение е дейностите по поддръжка на каналите да се извършват, като се отчитат екологичните условия на водното течение, както и на околната среда. Това означава, че необходимостта от изчистване на канала от нежелани препятствия трябва да бъде преценена с оглед на потенциалните екологични ефекти, за да се намери балансирано и подходящо решение. Като цяло работата по поддръжката на речните басейни трябва да се извършва така, че въздействието по отношение на другите приложения на реката да е минимално – например, да се избягват летният сезон и зоните за рекреация.
Специфики при избора на тръби
В дългосрочна перспектива, за проект като подмяна на тръбопроводи изборът на подходящ материал е от огромна важност. Затова се изисква отлично познаване както на условията на почвата, така и на силните и слабите страни на всеки материал.