Контейнерна инсталация за анаеробно третиране превръща отпадъчни ферментационни продукти в биогаз

19.08.2024, Внедрено / Отпадъци

  • Контейнерна инсталация за анаеробно третиране превръща отпадъчни ферментационни продукти в биогаз
  • Контейнерна инсталация за анаеробно третиране превръща отпадъчни ферментационни продукти в биогаз
  • Контейнерна инсталация за анаеробно третиране превръща отпадъчни ферментационни продукти в биогаз
  • Контейнерна инсталация за анаеробно третиране превръща отпадъчни ферментационни продукти в биогаз

Внедрено

 

Първата в Европа биогаз инсталация на базата на контейнерни реактори е вече реализирана в рамките на проект иновационни клъстери, финансиран по Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" (ОПИК), съобщават от Сдружение "Клъстер зелена синергия". Ситуирана е в с. Димитриево, община Чирпан. Изграждането й е резултат от съвместните усилия и създадено съдружие между ЗП "Мария Степанчева", енергийна компания Ем Джей Енерджи и Сдружение "Клъстер зелена синергия". Това е типичен пример за междуотраслово сътрудничество – земеделски производител, МСП и иновативна нестопанска организация, информират от Сдружение "Клъстер зелена синергия". Технологията е описана детайлно в научна статия с автори инж. Петър Кисьов и инж. Стоян Димитров.





Хибридна инсталация на модулен принцип

Инсталацията оползотворява наличните отпадъци от съществуващите два обора за отглеждане на биволици. Крайните продукти са електричество, топлина и обеззаразен висококачествен биотор. Предвидено е усвояването на 12 тона дневно говежди тор, отпадъчна слама от животинска постеля и хранителни отпадъци, разпилявани при хранене на животните.

Хибридната инсталация е изпълнена на модулен принцип. За третиране на отпадъчните ферментационни продукти в стопанството са доставени 4 броя блок-ферментори (реактори) – херметични модулни контейнери с работен обем 60 m³ всеки. Наличният обем позволява преработката на до 3 тона на ден суровина от всеки реактор. В първоначален етап са реализирани 4 броя блок-ферментори, посредством които се обработват до 12 тона на ден от наличния отпадъчен животински продукт, съдържащ до 1 тон сух материал, придобит от постелята в оборите. По този начин се гарантира цялостна преработка на съществуващите отпадъчни материали във фермата в биогаз. Реализираната площадка и окомплектованата инсталация позволяват нейното разширение с още 2 блок-ферментора.

Отвеждането на всекидневните количества пресен тор от оборите се осъществява посредством съществуващи торови пътеки, като субстратът директно се влива в изцяло вкопан в терена затворен двукамерен резервоар с работен обем от 72 m³. Този начин на организация възпрепятства съществуващото замърсяване на атмосферния въздух от съхненето на оборската маса на външен въздух, в т.ч. отделянето на метан, каквато е съществуващата практика до момента.



Непрекъснато производство на биогаз

За нуждите от обработка на входящите суровини в резервоара е реализирана кавитаторна група, състояща се от ротационна резачка, винтова помпа и кавитатор, която раздробява фино материала на молекулно ниво. Специално конструираната система за раздробяване на подаваната суровина на молекулно ниво води до повишаване производителността на биогаз между 15% и 20% в резултат от по-доброто усвояване.

Получената миксирана и кавитирана маса дозирано се зарежда в херметически затворените блок-ферментори, където престоява в продължение на около 20 дни при определени температурни условия. Времето за пълно усвояване на сместа е около 20 дни, като продължителността зависи както от температурата, така и от степента на размесване в двете зони на реактора. Веднъж иницииран, процесът на производство на биогаз остава непрекъснат.

По време на престоя субстратът се преработва от анаеробните бактерии – процес, при който се произвежда биогаз и при който суровината се обезмирисява и обезпаразитява и се превръща в качествен биотор. При този процес на производство на биогаз изцяло се оползотворяват съдържащите се във входящия субстрат разлагащи се органични съединения. Отделящият се биогаз постъпва в локални балони с вместимост 10 m³, монтирани на всеки реактор.

Полученият биогаз, съдържащ около 52 – 55% метан, се пречиства посредством филтър-дехидраторната група, в която се охлажда частично, отделя се постъпилата под формата на водни пари влага и се неутрализира съдържащият се сероводород. Впоследствие пречистеният газ постъпва в балон за биогаз с обем 500 m³ (газов съхранител). Този газов съхранител е проектиран да събира до 125% от дневното произведено количество, което позволява по-осезаемото производство на електричество в пиковите часове. Впоследствие произведеният биогаз се подава към реализирания когенераторен агрегат с мощност от 100 кВе. Произведеното електричество се подава към главно ел. табло за продажба към мрежа ниско напрежение. Част от топлината се използва за отопляване и подгрев на входящата биомаса, а друга част от топлината остава свободна за ползване за други цели. Полученият в края на процеса влажен, обезпаразитен и обезмирисен биотор преминава през специално конструирана филтър-преса и впоследствие се разпръсква за доизсушаване на съседната бетонова площадка, след което е готов за използване – торене. Предвижда се биоторът да се използва за наторяване на землището, от което се осигурява храната на биволите в стопанството на земеделския производител.


 

Предимствата

Реализираната биогаз технология се определя като безотпадна и според авторите на научната статия води до следните екологични ползи:

  • Непроникване на течности в подземните води поради директен контакт на почвата с оборски тор;
  • Намаляване на източниците на амоняк от селскостопанската дейност;
  • Подобряване на качеството на въздуха в резултат от намаляване на образуването на диазотен оксид, който е вреден за озоновия слой поради разрушителния си потенциал;
  • Положителен CO2 баланс – предотвратяват се много повече CO2 емисии, отколкото се отделят при горенето на биогаза.

"Изследванията дават възможност да смятаме, че подобни инсталации могат да бъдат приложени успешно и за оползотворяване на други отпадъчни продукти – от свинеферми, птицеферми, кланици, както и хранителни продукти от заведения за обществено хранене и такива с изтекъл срок на годност, които следва да бъдат унищожавани чрез инсинерация", допълват инж. Петър Кисьов и инж. Стоян Димитров.

 

ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ ПО ТЕМАТА

Възможно ли е рециклирането на батерии за електромобили в индустриален мащаб?Иновации

Възможно ли е рециклирането на батерии за електромобили в индустриален мащаб?

Производителите на електромобили и батерии за тях вече могат да рециклират употребяваните и дефектните батерии в индустриален мащаб чрез лазерна технология на TRUMPF, която бе представена премиерно по време на водещото търговско изложение за батерийни технологии Battery Show Europe 2024, състояло се през юни в Щутгарт

Внедряват дигитално управление на битовите отпадъци в МездраВнедрено

Внедряват дигитално управление на битовите отпадъци в Мездра

Системата функционира и събира данни от няколко седмици, като се предвижда да обхване всички съдове в Мездра и да следи детайлно количеството отпадъци в тях.

ЕП прие нови правила за редуциране, повторно използване и рециклиране на опаковкиБизнес

ЕП прие нови правила за редуциране, повторно използване и рециклиране на опаковки

Евродепутатите искат да се забранят много тънките пластмасови торбички за пазаруване (с дебелина под 15 микрометра), освен ако употребата им не е наложителна поради хигиенни причини или не се използват като първична опаковка за насипни храни с цел да се предотвратят загубите на храна. Те предлагат също силно да се ограничи употребата на определени опаковки за еднократно ползване, като миниатюрните опаковки за тоалетни продукти в хотелите и фолиото за опаковане на куфари по летищата.

IFAT Eurasia отваря врати за пети път в Истанбул между 27 и 29 априлБизнес

IFAT Eurasia отваря врати за пети път в Истанбул между 27 и 29 април

Тази година форумът ще е домакин на над 370 изложители от цял свят, сред които Benli, Disan, Gea Westfalia, Hach Lange, Ideal Makina, İzaydaş, Oz-Kan, Tomra Sorting, Xylem и много други компании лидери в сектора, които ще представят най-новите си продукти и иновации за евразийския пазар.

Кои са актуалните тенденции при управлението на отпадъциТехнически статии

Кои са актуалните тенденции при управлението на отпадъци

Производителите на оборудване разработват иновативни решения като роботизирани рециклиращи машини, които сортират отпадъците чрез алгоритми, включващи изкуствен интелект, дронове, следящи депата и измерващи качеството на въздуха около тях и много други.

RecyclingAKTIV & TiefbauLIVE събират рециклиращия и строителния сектор в Карлсруе през априлБизнес

RecyclingAKTIV & TiefbauLIVE събират рециклиращия и строителния сектор в Карлсруе през април

Около 230 изложители ще представят своята строителна техника, оборудване и системи за рециклиране в реалистични процеси или на фирмените си щандове, или в една от петте демонстрационни строителни площадки и специални тематични зони.

Може ли пиролизата да запълни празнините при рециклирането на пластмаса?Бизнес

Може ли пиролизата да запълни празнините при рециклирането на пластмаса?

Как да се справим с пластмасовите отпадъци, които генерираме, е въпросът, който индустрията за управление на отпадъци си задава много преди пандемията да доведе до отделянето на още повече отпадъци от очакваното. Един от вариантите може да бъде химичното рециклиране, но повечето експерти не смятaт тази опция за икономически целесъобразна. Организацията Alliance to End Plastic Waste (Алиансът) поръча проучване на Eunomia Research & Consulting, разглеждащо в детайли пиролизата.

ЕП одобри включването на инсинераторите за битови отпадъци в Европейската схема за търговия с емисииБизнес

ЕП одобри включването на инсинераторите за битови отпадъци в Европейската схема за търговия с емисии

С включването на инсинераторите в ETS компаниите ще са задължени да закупуват емисионни кредити за всеки тон въглероден диоксид, който те отделят при третиране на битови и промишлени отпадъци. Очаква се този допълнителен разход да насърчи предотвратяването на генерирането на отпадъци и рециклирането им, което ще стане по-конкурентоспособно от изгарянето.


 

Уеб дизайн от Ей Ем Дизайн. Списание Екология & Инфраструктура. TLL Media © 2024 Всички права запазени. Карта на сайта.

Top