Генерирането на електронни отпадъци нараства 5 пъти по-бързо от рециклирането им
Светът е в процес на значителна електронификация, включително и дигитална трансформация, с технологии, които изначално променят начина на живот, работа, обучение, социализация и бизнес. Много хора притежават и използват по няколко електронни устройства, като повишаващата се свързаност в градските и отдалечените райони води до ръст в броя на устройствата и предметите, свързани към интернет. Сред тях традиционно са компютри и телефони, но също и нарастващ списък с предмети, като домакински уреди, електрически велосипеди и скутери, устройства за наблюдение на здравния статус, сензори за следене на параметрите на околната среда, електронни компоненти, вградени в мебели и дрехи, все повече играчки и инструменти, енергоспестяващо оборудване, като светодиоди, фотоволтаици и термопомпи. Този ръст е съпътстван от скок в количествата на излязло от употреба електрическо и електронно оборудване. Електронните отпадъци, всеки изхвърлен продукт с щепсел или батерия, представляват риск за здравето на хората и околната среда, тъй като съдържат токсични добавки или опасни вещества, като живак например, който може да доведе до увреждания на нервната система.
Генерирането на електронни отпадъци в света нараства 5 пъти по-бързо в сравнение с документираните нива на рециклирането им, разкрива четвъртото издание на доклада на ООН "Global E-waste Monitor" (GEM). През 2022 г. са генерирани рекордните 62 милиона тона електронни отпадъци, което е ръст от 82% спрямо 2010 г. Според прогнозите се очаква допълнителен ръст от 32%, до 82 милиона тона до 2030 г. Това са пропилени стратегически ценни ресурси на стойност милиарди долари. Понастоящем само 1% от потребностите от редкоземни елементи се посрещат чрез рециклирането на електронни отпадъци.
Ниски нива на събираемост и рециклиране
През 2022 г. регионите, генерирали най-големи количества електронни отпадъци на глава от населението, са Европа (17,6 kg), Океания (16,1 kg) и Северна и Южна Америка (14,1 kg). Тъй като това са и регионите с най-усъвършенствана инфраструктура за събиране и рециклиране, те имат и най-високите нива на събираемост и рециклиране на глава от населението (7,53 kg в Европа, 6,66 kg в Океания и 4,2 kg в Северна и Южна Америка).
Около една трета (20 милиарда килограма) от глобалното количество електронни отпадъци представляват малко оборудване, като играчки, микровълнови печки, прахосмукачки и електронни цигари. Нивата на рециклиране за тази категория оборудване обаче се запазват много ниски – само 12% в световен мащаб. Други 5 милиарда килограма електронни отпадъци представляват малко ИТ и телекомуникационно оборудване, което включва лаптопи, мобилни телефони, GPS устройства и рутери. Събирането и рециклирането на само 22% от тях е официално документирано.
Обикновено нивата на рециклиране са най-високи за категориите оборудване с по-голямо тегло и габарити, като топлообменни апарати, монитори и др.
Необходимост от законодателство
Темпът на растеж на страните, внедряващи политики и законодателство за електронните отпадъци, се забавя по данни от юни 2023 г. Общо 81 държави (42% от всички държави в света) са внедрили такива политики, обхващайки 72% от глобалното население.
Между 2019 и 2023 г. броят на държавите със законодателство в областта на електронните отпадъци нараства малко – от 78 до 81. От тези 81 страни 67 разполагат с правен инструмент, регулиращ управлението на електронни отпадъци и съдържащ разпоредби, насърчаващи разширена отговорност на производителя. Държавите с такъв правен инструмент обикновено имат широка мрежа от точки за разделно събиране на електронните отпадъци, механизми за финансиране на дейностите по правилното им третиране, както и по-добра документация и инфраструктура за управлението им. Въвеждането на политики и законодателство по отношение на тези отпадъци обаче остава истинско предизвикателство в глобален мащаб, като застоят в нивото им на събиране и рециклиране е вероятно да се обостри поради факта, че само 46 страни имат поставени цели за събиране и само 36 – цели за рециклиране.
Стъпки за оптимизация
Всяко съществено увеличение в събирането и рециклирането на електронни отпадъци ще изисква тясно сътрудничество между официалния и неофициалния сектор. Това включва даване на приоритет на сепарирането на електронните отпадъци при източника в държави с високи доходи, в които липсва специфично законодателство в областта, и установяване на ефективни схеми за събиране. Разделно събраните електронни отпадъци впоследствие се предават на работещи екологосъобразно рециклиращи организации.
Значителни инвестиции в капацитет за управление на електронни отпадъци ще задвижат търсенето на рециклирани материали, което ще доведе до по-високи цени както за неофициалните рециклатори, така и за официалните оператори, което ще повиши допълнително нивата на събираемост и рециклиране на електронни отпадъци.
В допълнение, трябва да има подкрепа и за поправката и обновяването на оборудването, като се разработят и по-интелигентни дизайни, удължаващи експлоатационния му живот. Все пак най-лесното решение за всички проблеми с електронните отпадъци е те да не се генерират изобщо.
Контейнерна инсталация за анаеробно третиране превръща отпадъчни ферментационни продукти в биогаз
Инсталацията е ситуирана в с. Димитриево, община Чирпан, като изграждането й е резултат от съвместните усилия и създадено съдружие между ЗП "Мария Степанчева", енергийна компания Ем Джей Енерджи и Сдружение "Клъстер зелена синергия"
Възможно ли е рециклирането на батерии за електромобили в индустриален мащаб?
Производителите на електромобили и батерии за тях вече могат да рециклират употребяваните и дефектните батерии в индустриален мащаб чрез лазерна технология на TRUMPF, която бе представена премиерно по време на водещото търговско изложение за батерийни технологии Battery Show Europe 2024, състояло се през юни в Щутгарт
Внедряват дигитално управление на битовите отпадъци в Мездра
Системата функционира и събира данни от няколко седмици, като се предвижда да обхване всички съдове в Мездра и да следи детайлно количеството отпадъци в тях.
ЕП прие нови правила за редуциране, повторно използване и рециклиране на опаковки
Евродепутатите искат да се забранят много тънките пластмасови торбички за пазаруване (с дебелина под 15 микрометра), освен ако употребата им не е наложителна поради хигиенни причини или не се използват като първична опаковка за насипни храни с цел да се предотвратят загубите на храна. Те предлагат също силно да се ограничи употребата на определени опаковки за еднократно ползване, като миниатюрните опаковки за тоалетни продукти в хотелите и фолиото за опаковане на куфари по летищата.
Влезе в сила нов регламент за батериите и негодните за употреба батерии
В обхвата на регламента на Европейския парламент и на Съвета попадат всички батерии, включително всички негодни за употреба портативни батерии, акумулаторни батерии за електрически превозни средства, индустриални батерии, стартерни акумулаторни батерии (използвани предимно за превозни средства и машини) и батерии за леки транспортни средства (напр. електрически велосипеди, електрически мотопеди, електрически скутери).
Кои са актуалните тенденции при управлението на отпадъци
Производителите на оборудване разработват иновативни решения като роботизирани рециклиращи машини, които сортират отпадъците чрез алгоритми, включващи изкуствен интелект, дронове, следящи депата и измерващи качеството на въздуха около тях и много други.
RecyclingAKTIV & TiefbauLIVE събират рециклиращия и строителния сектор в Карлсруе през април
Около 230 изложители ще представят своята строителна техника, оборудване и системи за рециклиране в реалистични процеси или на фирмените си щандове, или в една от петте демонстрационни строителни площадки и специални тематични зони.
Може ли пиролизата да запълни празнините при рециклирането на пластмаса?
Как да се справим с пластмасовите отпадъци, които генерираме, е въпросът, който индустрията за управление на отпадъци си задава много преди пандемията да доведе до отделянето на още повече отпадъци от очакваното. Един от вариантите може да бъде химичното рециклиране, но повечето експерти не смятaт тази опция за икономически целесъобразна. Организацията Alliance to End Plastic Waste (Алиансът) поръча проучване на Eunomia Research & Consulting, разглеждащо в детайли пиролизата.