Данон България с награда за най-зелена компания от хранителната индустрия
02.07.2012, Брой 2/2012
Данон получи специален сертификат, удостоверяващ зелените постижения на компанията. В конкурса се оценяват иновативни, прогресивни и пълни с нови идеи компании, коментираха организаторите.
„Радваме се за тази награда, защото тя признава постиженията на Данон България в полза на обществото и околната среда и ние постоянно се стремим да подобряваме и обогатяваме портфолиото си от зелени инициативи, каза Милена Христова, индустриален директор в компанията. „Горди сме и с това, че в това отношение Данон България служи за пример на представителствата на компанията в други държави в Европа“.
Една от тези инициативи у нас е „Да засадим дърво“, в която Данон България се грижи за залесяването на Национален парк Витоша от 2008 г. насам. До 2011 г. включително площта на засадените гори беше над 45 дка.
"Зеленото мислене на компанията се изразява и в измерването на въглеродния отпечатък, т. е. влиянието на всяка стъпка от производствения процес върху околната среда", коментират от Данон. "Измерват се въглеродните емисии от ниво ферма до попадането на опаковките от продуктите в процеса на рециклиране.
От 2001 г. Данон България ежемесечно следи за разделното събиране и рециклиране на отпадъците, консумацията на вода, термална енергия, електроенергия, с цел оптимизиране на процесите и намаляване консумацията на природни ресурси на единица продукт", допълват те.
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ ПО ТЕМАТА
Кои са актуалните тенденции при управлението на отпадъци
Производителите на оборудване разработват иновативни решения като роботизирани рециклиращи машини, които сортират отпадъците чрез алгоритми, включващи изкуствен интелект, дронове, следящи депата и измерващи качеството на въздуха около тях и много други.
RecyclingAKTIV & TiefbauLIVE събират рециклиращия и строителния сектор в Карлсруе през април
Около 230 изложители ще представят своята строителна техника, оборудване и системи за рециклиране в реалистични процеси или на фирмените си щандове, или в една от петте демонстрационни строителни площадки и специални тематични зони.
Може ли пиролизата да запълни празнините при рециклирането на пластмаса?
Как да се справим с пластмасовите отпадъци, които генерираме, е въпросът, който индустрията за управление на отпадъци си задава много преди пандемията да доведе до отделянето на още повече отпадъци от очакваното. Един от вариантите може да бъде химичното рециклиране, но повечето експерти не смятaт тази опция за икономически целесъобразна. Организацията Alliance to End Plastic Waste (Алиансът) поръча проучване на Eunomia Research & Consulting, разглеждащо в детайли пиролизата.
Могат ли да се рециклират батериите за електрически превозни средства?
Планираното развитие на електрическата мобилност ще повиши търсенето на батерии, като според прогнозата на Международната агенция по енергетика то ще се увеличи 17-кратно между 2019 и 2030 г. Това повдига множество въпроси, свързани с използваните за производството на тези батерии материали – какви ресурси са включени, какви въздействия оказва добивът им върху околната среда, могат ли да бъдат рециклирани?
Международно събитие за управление на отпадъците и рециклиране - от 7 до 9 март в София
Ще бъдат демонстрирани малки и микро биогаз инсталации за оползотворяване на място на отпадъците от ферми, земеделски производства, хранително-вкусова промишленост и всички останали индустриални сектора, образуващи биоразградими отпадъци. Ще може да се видят и високо ефективни системи за компостиране и за производство на биогаз от биоразградимата част от твърдите битови отпадъци на общините.
"Save the Planet" Изложение и Конференция за Югоизточна Европа 2017 за управление на отпадъци и рециклиране
Кем Аналитикал Сървисис: Shimadzu е водещ доставчик на газхроматографски системи в редица области на индустрията
Фирма Кем Аналитикал Сървисис ЕООД е изключителен представител за България на японската компания Shimadzu в областта на аналитичното и измервателно оборудване. Портфолиото на Shimadzu обхваща течна и газова хроматография и масспектрометрия, атомна и молекулна спектроскопия, анализатори за определяне големината на частици, анализатори за определяне на общо съдържание на въглерод, инструменти за изпитване на материали, инструменти за Life Science и прилежащите им консумативи.
Проектът Switch4Food цели намаляване на потреблението на вода в хранително-вкусовата промишленост
B помощ на предприятията от хранителната индустрия е разработен проектът Switch4Food (Services for Water and InTegrated teCHniques for FOOD industry), финансиран от Европейската комисия по Рамковата програма за конкурентоспособност и иновации (CIP). Проектът цели да идентифицира и анализира най-добрите практики и технологии за намаляване консумацията на вода и изхвърлянето на отпадни води, прилагани от малките и средните предприятия от бранша, и да насърчи технологичния трансфер между страните, участващи в инициативата.