БАР отчита спад в количеството образувани производствени отпадъци
12.03.2016, Брой 1/2016
Общото количество на образуваните отпадъци в страната следва тенденция към намаляване, сочат данни от проучвания във връзка с разработването на Националния план за управление на отпадъците 2014-2020, цитирани от Българската асоциация по рециклиране (БАР). Справките показват още, че количеството на образуваните производствени отпадъци за периода 2004-2012 г. е намаляло близо два пъти.
Друга положителна тенденция, която изтъкват от асоциацията, е спадът в генерирането на битови отпадъци. “По данни на Евростат, България е под средното ниво на образуване и на битови отпадъци на жител на година спрямо останалите страни от ЕС. Страната ни е сред страните членки на ЕС в близко до средното ниво на рециклиране през последните години”, поясняват от БАР.
От асоциацията отбелязват, че въпреки позитивните тенденции, са необходими мерки за решаване на съществуващите проблеми и по-доброто управление на отпадъците в страната. В тази връзка БАР призовава да се ускори прилагането на мерките, заложени в Националния план, а именно: да се дадат възможности и средства на рециклиращите компании и бранша като цяло за използване на финансовите инструменти както в национален план, така и в рамките на ЕС, за подпомагане на по-ефективното управление на отпадъците; да се изгради инфраструктура с достатъчен капацитет за достигане на целите за рециклиране, оползотворяване и обезвреждане на отпадъците.
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ ПО ТЕМАТА
Шредери – технологични новости
Повишаването на нивото на оползотворяване на отпадъците е сред главните движещи сили за осъществяване на прехода към кръгова икономика. Това е един от факторите, обуславящ разработването на новите и по-ефективни машини за рециклиране.
Община Костенец планира изграждането на депо за производствени отпадъци
В плановете за развитие на екологичната политика на община Костенец е изграждането на пречиствателна станция в град Костенец, на модулни пречиствателни станции за третиране на отпадъчните води от с. Костенец и с. Пчелин, депо за производствени отпадъци. Общината предвижда и други мерки като корекция на реките в горския фонд, изграждане на каменни прагове, залесяване и озеленяване, ландшафтно оформяне на пътищата и др.
Технологии за третиране на отпадъци от пластмаса
Методите за превръщане на отпадъчната пластмаса в гориво се определят от вида на материала и свойствата на другите отпадъци, които могат да бъдат използвани в процеса, а ефективната преработка се обуславя от подходяща технология, отговаряща на местните условия.
Пречистване на инфилтрат от депа за отпадъци
Ecomondo Digital Edition 2020 събра над 21 000 посетители в дигитално изложбено пространство
Изложението Ecomondo Digital Edition 2020 и тази година се доказа като отлична възможност, макар и във виртуална среда, да се сравнят посоките на развитие, които зелените политики чертаят в европейските държави, да се даде начало на много успешни партньорства и да се постигнат градивни предложения в сферата на кръговата икономика, възобновяемата енергия и зелените технологии.
Как се отразява пандемията върху сектор Отпадъци в Европа?
Съгласно насоките на Световната здравна организация и други здравни институции отпадъците от заразени с COVID-19 лица, карантинирани у дома, трябва да се смятат за опасни (инфекциозни) и да се обезвреждат като такива. На практика обаче в много европейски държави от местните власти се изисква тези отпадъци да се третират като смесени битови отпадъци, за които се прилагат специфични мерки за безопасност при събирането им.
Ecomondo и Key Energy 2020 ще се проведат от 3 до 6 ноември в Римини
Двете изложения имат ключова роля благодарение на инструментите, предоставящи достъп до високите постижения под формата на семинари и конференции, разработени от Научния комитет на Ecomondo, под ръководството на проф. Фабио Фава, както и на този на Key Energy, воден от проф. Джани Силвестрини – технически директор на Kyoto Club.
Последно поколение машини за рециклиране и системи за мониторинг на качеството на въздуха на seeSUSTAINtec 2020
seeSUSTAINtec ще покаже, че устойчивите решения могат да бъдат както успешен бизнес, така и възвръщаема инвестиция за индустрията, общините и домакинствата. През 2019 г. събитието беше посетено от специалисти от 11 държави (21% от чужбина и 79% от България) и организаторите очакват тази година ръст на бизнес ориентирани посетители.
Как се отразява пандемията върху сектор Отпадъци в Европа?
Съгласно насоките на Световната здравна организация и други здравни институции отпадъците от заразени с COVID-19 лица, карантинирани у дома, трябва да се смятат за опасни (инфекциозни) и да се обезвреждат като такива. На практика обаче в много европейски държави от местните власти се изисква тези отпадъци да се третират като смесени битови отпадъци, за които се прилагат специфични мерки за безопасност при събирането им.
Подземни системи за събиране на отпадъци
Подземните системи могат да функционират или като отделни събирателни пунктове, или могат да включват система за автоматично вакуумно събиране (AVAC), чрез която отпадъците пневматично се транспортират до централизирано съоръжение за последваща обработка
община Пловдив, инж. Иван Тотев: Разполагаме с богат опит в устойчивото управление на отпадъци
От разговора с кмета на Пловдив може да научите повече за актуалните и вече реализираните проекти в областта на устойчивото управление на различните групи отпадъци, генерирани на територията на общината.