БАР отчита спад в количеството образувани производствени отпадъци

12.03.2016, Брой 1/2016

 

Общото количество на образуваните отпадъци в страната следва тенденция към намаляване, сочат данни от проучвания във връзка с разработването на Националния план за управление на отпадъците 2014-2020, цитирани от Българската асоциация по рециклиране (БАР). Справките показват още, че количеството на образуваните производствени отпадъци за периода 2004-2012 г. е намаляло близо два пъти.

Друга положителна тенденция, която изтъкват от асоциацията, е спадът в генерирането на битови отпадъци. “По данни на Евростат, България е под средното ниво на образуване и на битови отпадъци на жител на година спрямо останалите страни от ЕС. Страната ни е сред страните членки на ЕС в близко до средното ниво на рециклиране през последните години”, поясняват от БАР.

От асоциацията отбелязват, че въпреки позитивните тенденции, са необходими мерки за решаване на съществуващите проблеми и по-доброто управление на отпадъците в страната. В тази връзка БАР призовава да се ускори прилагането на мерките, заложени в Националния план, а именно: да се дадат възможности и средства на рециклиращите компании и бранша като цяло за използване на финансовите инструменти както в национален план, така и в рамките на ЕС, за подпомагане на по-ефективното управление на отпадъците; да се изгради инфраструктура с достатъчен капацитет за достигане на целите за рециклиране, оползотворяване и обезвреждане на отпадъците.

 

 

ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ ПО ТЕМАТА

Шредери – технологични новостиТехнически статии

Шредери – технологични новости

Повишаването на нивото на оползотворяване на отпадъците е сред главните движещи сили за осъществяване на прехода към кръгова икономика. Това е един от факторите, обуславящ разработването на новите и по-ефективни машини за рециклиране.

Община Костенец планира изграждането на депо за производствени отпадъциБизнес

Община Костенец планира изграждането на депо за производствени отпадъци

В плановете за развитие на екологичната политика на община Костенец е изграждането на пречиствателна станция в град Костенец, на модулни пречиствателни станции за третиране на отпадъчните води от с. Костенец и с. Пчелин, депо за производствени отпадъци. Общината предвижда и други мерки като корекция на реките в горския фонд, изграждане на каменни прагове, залесяване и озеленяване, ландшафтно оформяне на пътищата и др.

Технологии за третиране на отпадъци от пластмасаТехнически статии

Технологии за третиране на отпадъци от пластмаса

Методите за превръщане на отпадъчната пластмаса в гориво се определят от вида на материала и свойствата на другите отпадъци, които могат да бъдат използвани в процеса, а ефективната преработка се обуславя от подходяща технология, отговаряща на местните условия.

Пречистване на инфилтрат от депа за отпадъциТехнически статии

Пречистване на инфилтрат от депа за отпадъци

Инфилтратът се дефинира като водата, която е встъпила в контакт с отпадъците, съхранявани в депо. Получава се основно в резултат на проникването на дъждовна вода в тялото на депото, но и от съдържащата се в самите отпадъци влага, или в случая на недобре изолирани депа – от просмукването на подземни води.

Решения за метални отпадъци с шредери ЛинднерФирмени статии

Решения за метални отпадъци с шредери Линднер

Новото поколение мобилни шредери на Lindner посрещат всички потребности по отношение на мобилност и отличен достъп до точките за извършване на оперативни дейности и поддръжка. Това гарантира по-кратки прекъсвания на работния процес, подобрена производителност и постоянно високи резултати на изхода.

Генерирането на електронни отпадъци нараства 5 пъти по-бързо от рециклирането имБизнес

Генерирането на електронни отпадъци нараства 5 пъти по-бързо от рециклирането им

През 2022 г. са генерирани рекордните 62 милиона тона електронни отпадъци, което е ръст от 82% спрямо 2010 г. Според прогнозите се очаква допълнителен ръст от 32%, до 82 милиона тона до 2030 г. Това са пропилени стратегически ценни ресурси на стойност милиарди долари. Понастоящем само 1% от потребностите от редкоземни елементи се посрещат чрез рециклирането на електронни отпадъци.

Възможно ли е рециклирането на батерии за електромобили в индустриален мащаб?Иновации

Възможно ли е рециклирането на батерии за електромобили в индустриален мащаб?

Производителите на електромобили и батерии за тях вече могат да рециклират употребяваните и дефектните батерии в индустриален мащаб чрез лазерна технология на TRUMPF, която бе представена премиерно по време на водещото търговско изложение за батерийни технологии Battery Show Europe 2024, състояло се през юни в Щутгарт

ЕП прие нови правила за редуциране, повторно използване и рециклиране на опаковкиБизнес

ЕП прие нови правила за редуциране, повторно използване и рециклиране на опаковки

Евродепутатите искат да се забранят много тънките пластмасови торбички за пазаруване (с дебелина под 15 микрометра), освен ако употребата им не е наложителна поради хигиенни причини или не се използват като първична опаковка за насипни храни с цел да се предотвратят загубите на храна. Те предлагат също силно да се ограничи употребата на определени опаковки за еднократно ползване, като миниатюрните опаковки за тоалетни продукти в хотелите и фолиото за опаковане на куфари по летищата.

Изгарянето на отпадъци, съдържащи флуорополимери, не генерира значителни емисии на PFASБизнес

Изгарянето на отпадъци, съдържащи флуорополимери, не генерира значителни емисии на PFAS

Работейки в сътрудничество с международни партньори, изследователи от Технологичния институт в Карлсруе (KIT) анализират приноса от изгарянето на отпадъчни флуорополимери за генерирането на нискомолекулни, неполимерни флуорирани съединения. Техните експерименти с инсинератора BRENDA в KIT показват почти пълно унищожаване на флуорополимерите при изгаряне при температури и време на задържане, характерни за европейските инсинератори.

Внедряват дигитално управление на битовите отпадъци в МездраВнедрено

Внедряват дигитално управление на битовите отпадъци в Мездра

Системата функционира и събира данни от няколко седмици, като се предвижда да обхване всички съдове в Мездра и да следи детайлно количеството отпадъци в тях.

ЕП одобри включването на инсинераторите за битови отпадъци в Европейската схема за търговия с емисииБизнес

ЕП одобри включването на инсинераторите за битови отпадъци в Европейската схема за търговия с емисии

С включването на инсинераторите в ETS компаниите ще са задължени да закупуват емисионни кредити за всеки тон въглероден диоксид, който те отделят при третиране на битови и промишлени отпадъци. Очаква се този допълнителен разход да насърчи предотвратяването на генерирането на отпадъци и рециклирането им, което ще стане по-конкурентоспособно от изгарянето.

Как се отразява пандемията върху сектор Отпадъци в Европа?Технически статии

Как се отразява пандемията върху сектор Отпадъци в Европа?

Съгласно насоките на Световната здравна организация и други здравни институции отпадъците от заразени с COVID-19 лица, карантинирани у дома, трябва да се смятат за опасни (инфекциозни) и да се обезвреждат като такива. На практика обаче в много европейски държави от местните власти се изисква тези отпадъци да се третират като смесени битови отпадъци, за които се прилагат специфични мерки за безопасност при събирането им.


 

Уеб дизайн от Ей Ем Дизайн. Списание Екология & Инфраструктура. TLL Media © 2025 Всички права запазени. Карта на сайта.

Top