АСЕКОБ разработва проект за прозрачност в управлението на отпадъците
28.02.2014, Брой 1/2014
Асоциацията на еколозите от общините в България обяви, че започва сформирането на мрежа от организации във връзка с проекта “Прозрачност в управлението на отпадъците – създаване на мрежа от организации, работещи за подобряване на системата за управление на отпадъците на общинско ниво”.
В проекта ще участват неправителствени организации, граждани и фирми, които ще взаимодействат с местните власти и съвместно ще осъществяват информационни кампании, обучения и прилагане на граждански контрол по отношение дейностите за УБО. Участниците в мрежата ще имат възможност да преминат различни обучителни курсове и семинари, провеждани от АСЕКОБ.
След приключване на обучението организациите ще стартират информационните кампании, ще анализират и предоставят информация относно дейностите и показателите на системата за УБО – общи количества, по компоненти, аналитична и обобщена информация. За да се осъществи това, асоциацията предлага да разработи допълнителен модул към системата Депо Инфо на АСЕКОБ, който да бъде инсталиран на няколко регионални депа и да осигури публичен достъп до обобщените данни.
В тази връзка ще бъде направено и предложение за промяна в законодателната рамка с цел изискване за въвеждане на такава информация и осигуряване на публичен достъп до нея, осигуряване на пълна прозрачност в процеса на вземане на решения и прилагането на моделите за управление.
Проектът за прозрачност в управлението на отпадъците се финансира в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г.
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ ПО ТЕМАТА
Ecomondo 2019 събра 1300 изложители от 30 страни
Събитието бе посетено също и от 520 италиански и чуждестранни журналисти, сред които по традиция бе и редактор от екипа на водещото издателство за специализирана техническа периодика TLL Media
АСЕКОБ, Николай Сиджимов: Необходима е прозрачност в управлението на отпадъците на всички нива
Изпълнителният директор и член на УС на Асоциацията на еколозите от общините в България представя акцентите в дейността на АСЕКОБ в областта на третирането на отпадъци.
АСЕКОБ, Николай Сиджимов: За 20 години АСЕКОБ се превърна в мярка за професионализъм и колегиалност
Изпълнителният директор и член на УС на Асоциацията на еколозите от общините в България споделя впечатленията си от провелата се XXXVIII Асамблея на АСЕКОБ.
Как изкуственият интелект революционизира управлението на отпадъци
Традиционните методи за обезвреждане на отпадъци се преосмислят, като изкуственият интелект предлага интелигентни, базирани на данни подходи за ефективно управление на различни видове отпадъци. Изкуствен интелект вече се внедрява в редица аспекти на управлението на отпадъци с доказан успех. Технологията предлага множество практични инструменти на собствениците на компании, особено в сектора на одитирането и рециклирането.
Внедряват дигитално управление на битовите отпадъци в Мездра
Системата функционира и събира данни от няколко седмици, като се предвижда да обхване всички съдове в Мездра и да следи детайлно количеството отпадъци в тях.
Кои са актуалните тенденции при управлението на отпадъци
Производителите на оборудване разработват иновативни решения като роботизирани рециклиращи машини, които сортират отпадъците чрез алгоритми, включващи изкуствен интелект, дронове, следящи депата и измерващи качеството на въздуха около тях и много други.
ЕП одобри включването на инсинераторите за битови отпадъци в Европейската схема за търговия с емисии
С включването на инсинераторите в ETS компаниите ще са задължени да закупуват емисионни кредити за всеки тон въглероден диоксид, който те отделят при третиране на битови и промишлени отпадъци. Очаква се този допълнителен разход да насърчи предотвратяването на генерирането на отпадъци и рециклирането им, което ще стане по-конкурентоспособно от изгарянето.