АСЕКОБ разработва проект за прозрачност в управлението на отпадъците
28.02.2014, Брой 1/2014
Асоциацията на еколозите от общините в България обяви, че започва сформирането на мрежа от организации във връзка с проекта “Прозрачност в управлението на отпадъците – създаване на мрежа от организации, работещи за подобряване на системата за управление на отпадъците на общинско ниво”.
В проекта ще участват неправителствени организации, граждани и фирми, които ще взаимодействат с местните власти и съвместно ще осъществяват информационни кампании, обучения и прилагане на граждански контрол по отношение дейностите за УБО. Участниците в мрежата ще имат възможност да преминат различни обучителни курсове и семинари, провеждани от АСЕКОБ.
След приключване на обучението организациите ще стартират информационните кампании, ще анализират и предоставят информация относно дейностите и показателите на системата за УБО – общи количества, по компоненти, аналитична и обобщена информация. За да се осъществи това, асоциацията предлага да разработи допълнителен модул към системата Депо Инфо на АСЕКОБ, който да бъде инсталиран на няколко регионални депа и да осигури публичен достъп до обобщените данни.
В тази връзка ще бъде направено и предложение за промяна в законодателната рамка с цел изискване за въвеждане на такава информация и осигуряване на публичен достъп до нея, осигуряване на пълна прозрачност в процеса на вземане на решения и прилагането на моделите за управление.
Проектът за прозрачност в управлението на отпадъците се финансира в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г.
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ ПО ТЕМАТА
Ecomondo 2019 събра 1300 изложители от 30 страни
Събитието бе посетено също и от 520 италиански и чуждестранни журналисти, сред които по традиция бе и редактор от екипа на водещото издателство за специализирана техническа периодика TLL Media
АСЕКОБ, Николай Сиджимов: Необходима е прозрачност в управлението на отпадъците на всички нива
Изпълнителният директор и член на УС на Асоциацията на еколозите от общините в България представя акцентите в дейността на АСЕКОБ в областта на третирането на отпадъци.
АСЕКОБ, Николай Сиджимов: За 20 години АСЕКОБ се превърна в мярка за професионализъм и колегиалност
Изпълнителният директор и член на УС на Асоциацията на еколозите от общините в България споделя впечатленията си от провелата се XXXVIII Асамблея на АСЕКОБ.
ЕП одобри включването на инсинераторите за битови отпадъци в Европейската схема за търговия с емисии
С включването на инсинераторите в ETS компаниите ще са задължени да закупуват емисионни кредити за всеки тон въглероден диоксид, който те отделят при третиране на битови и промишлени отпадъци. Очаква се този допълнителен разход да насърчи предотвратяването на генерирането на отпадъци и рециклирането им, което ще стане по-конкурентоспособно от изгарянето.
ЕК провежда консултация за ревизия на Рамковата директива за отпадъците
Обществената консултация ще продължи до 16 август т. г. и ще се фокусира върху следните области: предотвратяване (включително редуциране на хранителните отпадъци), разделно събиране, отпадъчни масла и текстил и прилагане на йерархията за управление на отпадъците и на принципа "замърсителят плаща".
Биоразградими и компостируеми пластмаси
Въпреки че биоразградимите и компостируемите пластмаси на практика са рециклируеми, в момента те не се рециклират до нови пластмасови материали. Те по-скоро се третират като примес при рециклирането на конвенционални пластмаси, в случай че са събрани съвместно.
ПФБ ПРЕСО ФОНДАЛ-БЪЛГАРИЯ ЕООД внедри хибридни технологии за повишаване на ресурсната си ефективност с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" 2014-2020
В сравнение с алтернативните технологични решения за производство предлаганата нова за българския пазар технология притежава специфични показатели, по които се наблюдава конкурентоспособност и превъзходство спрямо сходните производства.