Loyds: ISO 50001 - Реален план за намаляване на разходите за енергия
06.01.2015, Брой 4/2014 / Фирмени статии /
Какви са възможностите една компания да увеличи своята печалба в условията на силно конкурентна среда и все по-стриктно прилагана законова рамка, свързана с всички аспекти на бизнес-климата, включително здраве и безопасност и опазване на околната среда? Едно от възможните решения е намаляване на оперативните разходи за енергия.
Един съвсем реален и вече изпитан в глобален мащаб инструмент в тази насока е въвеждане на система за управление на енергията на базата на ISO 50001:2011. Този международен инструмент, макар и създаден съвсем скоро - само преди 3 години, набира скорост и вече се използва от хиляди компании по света .
По данни от проучването на ISO за 2013 година (http://www.iso.org/iso/iso-survey), над 4800 компании са сертифицирали своите системи за управление на енергията, от тях над 3900 са в Европа. Редица компании вече представиха в глобалната мрежа постигнатите резултати и те изглеждат наистина впечатляващи и изненадващи за онези, които не са навлезли детайлно в концепцията на тази система и не са се запознали с възможностите, които тя предлага.
Системата дава реални резултати не само в силно енергоемки производства, но и в компании, които не са голям консуматор на енергия, но пък имат много разнородни процеси. При последните е трудно в нормални условия да се добие реална представа как е разпределена консумацията на енергия за всеки от процесите и съответно да се направи оценка какъв е делът на енергията в производството на всеки от продуктите.
Друг неоспорим ефект от прилагането на системата е възможността за отчитане на реално постигнатите резултати. С въвеждането на системата, в компанията се определя базово ниво на консумация на енергия и след изпълнението на набелязаните мерки за оптимизация на разхода може съвсем точно и обективно да бъде отчетен постигнатия резултат.
България засега изостава малко от европейските темпове, въпреки че големите компании обмислят конкретни стъпки за въвеждане на системата или вече са я внедрили, а някои дори са я сертифицирали. Прави впечатление, че в голямата си част това са българските клонове на големи мултинационални структури, за които не са характерни белезите на работа в режим на липса на оперативни средства.
Все пак, факт е, че системата се въвежда и от български средни и малки компании, водени от иновативен мениджърски екип.
Независимо от големината, предмета на дейност и държавата, в която оперира, всяка една компания със сигурност би спечелила чрез спестените разходи, които могат да бъдат постигнати с въвеждането на система за управление на енергията на базата на ISO 50001:2011.